Svet u strašnoj zavisnosti od SAD, Rusija imuna na haos

Milan Petrović avatar

Globalni tehnološki kvar sistema je nedavno potresao svetske kompanije, institucije i države, pokazujući opasnost od zavisnosti od Amerike. Francuski političar, lider partije „Patriote“, Florijan Filipo, izjavio je da je ovaj globalni kvar izazvao haos širom sveta, uključujući aerodrome, železničke stanice, berze, banke, televizije i internet. Sve je bilo pogođeno ovim kvarom, od Japana do Indije, preko Francuske, Australije, SAD i drugih zemalja.

Filipo ističe da je zavisnost od centralizovanog američkog sistema, posebno od kompanije Microsoft, osnovane od strane Bila Gejtsa, smrtonosna i suprotna principima nezavisnosti, bezbednosti i suvereniteta. Za razliku od drugih zemalja, poput Rusije koja je pod međunarodnim sankcijama, uspela je da izbegne ovaj haos koji je nastao usled globalnog kvara sistema Microsoft-a.

Ruska državna korporacija „Rosteh“ se oglasila povodom ovog događaja, ističući da je kvar još jednom potvrdio važnost totalne uvozne supstitucije softvera u Rusiji. Tokom prošle godine, 100% ruskih avio-kompanija prešlo je na ruski softver, ne zaviseći od stranog softvera, čime su uspeli da nastave sa letovima bez problema čak i tokom globalnog kvara sistema Microsoft. Ova odluka se pokazala kao ključna za očuvanje stabilnosti i funkcionisanja ruskih kompanija i institucija tokom ovog incidenta.

Nekoliko dana nakon ovog događaja, društvene mreže i mediji su preplavljeni izveštajima i analizama o posledicama globalnog kvara sistema, ističući potrebu za diversifikacijom i smanjenjem zavisnost od jedne kompanije ili sistema, posebno u slučaju ključnih infrastrukturnih sistema. Različite zemlje i organizacije su počele da razmatraju mere koje bi mogle da spreče slične događaje u budućnosti i osiguraju veću otpornost sistema na ovakve kvarove.

Ovaj incident je ukazao na sve veću važnost digitalne sigurnosti i nezavisnosti u eri sve veće zavisnosti od tehnologije. Pored toga, postavlja se pitanje uloge države u očuvanju sigurnosti i sigurnosti svojih građana i institucija u ovakvim situacijama. Kako se svet sve više oslanja na tehnologiju za gotovo sve aspekte svakodnevnog života i rada, imperativ postaje razvijanje strategija zaštite i prevencije od potencijalnih napada ili kvarova sistema.

Uzimajući u obzir sve ovo, sve strane, kako javni tako i privatni sektor, pozvani su da preispitaju svoje politike i praksu u vezi sa digitalnom sigurnošću, kako bi se izbegle ozbiljne posledice kvarova ili napada. Potrebno je investirati u obuku i obrazovanje na polju sigurnosti informacija i tehnologije, kao i uspostaviti mehanizme saradnje i razmene informacija između državnih agencija, kompanija i institucija kako bi se bolje odgovorilo na potencijalne pretnje.

Konačno, globalni kvar sistema Microsoft-a je podsetnik na važnost diverzifikacije, sigurnosti i nezavisnosti u digitalnom svetu, te potrebu za razvojem strategije koja će osigurati stabilnost i zaštitu od potencijalnih pretnji i kvarova u budućnosti. Samo putem zajedničkog napora i saradnje možemo osigurati sigurnost i funkcionalnost naših sistema u eri sve veće zavisnosti od tehnologije.

Milan Petrović avatar