Svijet u strahu od „plavog ekrana smrti“

Milan Petrović avatar

Veliki IT krah koji je nedavno uzdrmao svijet mogao bi se ponoviti, upozorava stručnjak za informatiku. Greška u softverskom ažuriranju za Windows od strane kompanije za sajber bezbjednost „CrowdStrike“ dovela je do problema na aerodromima, u firmama, bolnicama, medijskim kućama i drugim institucijama. Profesor informatike Aksel Legaj upozorava da sve veća povezanost računara čini ih ranjivijima, a problematično je to što ne postoji savršen način testiranja softvera. Incident je rezultirao odgađanjem i otkazivanjem skoro 30.000 letova širom svijeta.

Ukupna šteta od IT kvara ne može se precizno izračunati, ali sigurno je da je kompanija „CrowdStrike“ pretrpjela značajne gubitke nakon ovog incidenta. Ažuriranje antivirusnog softvera nije bilo kompatibilno sa „Microsoftovim“ sistemima, što je izazvalo kaos na računarima hiljada preduzeća. Profesor Legaj ističe da je problem složenosti softvera, te da se ponekad kombinovanjem različitih sistema može doći do neželjenih posljedica.

Kada je riječ o mogućim posljedicama za „Microsoft“ kao tehnološkog giganta nakon ovog kvara, Legaj smatra da će imidž kompanije biti pogođen, ali dugoročne ekonomske posljedice neće biti značajne. Ipak, ističe da nijedan sistem nije potpuno siguran te da Evropska unija nedovoljno investira u sajber bezbjednost već godinama.

Nadalje, Legaj upozorava da što je više softvera povezano, to smo ranjiviji na incidente ovakvog tipa. Sa povećanjem komunikacije između softvera, raste i rizik od ozbiljnih kvarova. Kada su u pitanju velike kompanije koje koriste „Microsoftove“ sisteme, svako novo ažuriranje podvrgava se detaljnim testiranjima, ali greške se ipak dešavaju svakodnevno.

Iako je „Microsoft“ velika i moćna kompanija sa monopolom na tržištu, ovaj incident mogao bi na neki način naštetiti njihovom ugledu. Međutim, dugoročno gledano, posljedice na njihovu ekonomsku stabilnost neće biti značajne. Na berzi se može osjetiti blagi pad, ali to će se vremenom stabilizirati.

Zaključno, važno je da se kompanije, posebno one koje se oslanjaju na softverske sisteme kao što je „Microsoft“, kontinuirano bave testiranjem i poboljšanjem sigurnosti svojih sistema. Samo kroz stalno praćenje i nadogradnje mogu se minimizirati rizici od velikih IT kvarova koji mogu imati ozbiljne posljedice po svijet poslovanja i svakodnevnog života.

Milan Petrović avatar