Guča je inače malo selo smešteno u kotlini reke Bjelice, u kojem se svake godine okupljaju trubači iz celog sveta kako bi pokazali svoje umeće. Ovaj festival traje tri dana i pruža posetiocima priliku da uživaju u autentičnoj trubačkoj muzici, tradicionalnim običajima i ukusnoj hrani.
Osim trubača, na Guči festivalu učestvuju i mnogi drugi muzičari, izvođači narodne muzike, kao i brojne folklorne grupe. Posetioci mogu da uživaju u raznovrsnim nastupima, probaju tradicionalna jela, kupuju suvenire i upoznaju se sa srpskom kulturnom baštinom.
Tradicija održavanja Sabora trubača u Guči datira još iz 1961. godine, kada je prvi put organizovan kao manifestacija posvećena trubačima i njihovom umetničkom izražavanju. Od tada, Guča je postala simbol srpske trubačke muzike i svake godine okuplja desetine hiljada posetilaca iz zemlje i inostranstva.
Ove godine, Dejan Petrović, poznati trubač i majstor svog zanata, je imao čast da bude domaćin Sabora i otvori festival. Petrović je istakao da mu je ovo veoma emotivan trenutak, jer je i sam prošao kroz tešku saobraćajnu nesreću pre sedam godina. On je pozvao sve posetioce da uživaju u muzici, porodici i tradiciji tokom naredna tri dana.
Na Guči festivalu su se mogli čuti trubački orkestri iz različitih delova sveta, kao i mnogi poznati izvođači narodne muzike. Posetioci su mogli da uživaju u trubačkim koncertima, folklornim nastupima, takmičenjima u sviranju i pevanju, kao i brojnim aktivnostima koje su organizovane tokom festivala.
Pored muzike, Guča festival nudi i bogat kulturno-umetnički program, sa izložbama tradicionalnih rukotvorina, radionicama narodnih običaja, predstavama folklora i pozorišnih predstava. Posetioci su imali priliku da se upoznaju sa bogatom srpskom kulturnom baštinom i da se druže sa lokalnim stanovništvom.
Guča festival je prilika da se pokaže bogatstvo i raznovrsnost srpske trubačke muzike, kao i da se neguju tradicionalne vrednosti i običaji. Ova manifestacija slavi ljubav prema muzici, porodici i zajednici, te okuplja ljude različitih uzrasta i kulturnih porekla.
Trubačka muzika je neizostavan deo srpske tradicije i kulture, te je Guča festival postao simbol očuvanja i promocije ove umetnosti. Tokom tri dana trajanja festivala, posetioci su imali priliku da uživaju u trubačkim melodijama, da plešu i pevaju zajedno sa izvođačima, te da se dive veštinama trubača iz celog sveta.
Guča festival je jedinstvena prilika da se uživa u muzici, kulturi, hrani i prijateljstvu, te da se oseti duh zajedništva i tradicije. Posetioci su imali priliku da probaju tradicionalna jela, da kupe suvenire i da se upoznaju sa lokalnom kulturom i običajima.
Sabor trubača u Guči je jedan od najposećenijih i najpoznatijih festivala u Srbiji, te privlači ljude iz celog sveta koji žele da dožive autentično iskustvo srpske trubačke muzike i tradicije. Ovaj festival je prilika da se uživa u muzici, plesu, hrani i zabavi, te da se upoznaju novi ljudi i kulture.
Uz zvuke trubačke muzike, intoniranje himne „Sa Ovčara i Kablara“ i podizanje saborske zastave, počeo je 63. Sabor trubača u Guči, najveća trubačka fešta na svetu. Domaćin ovogodišnjeg Sabora je Dejan Petrović, majstor trube koji je u Guči stekao svoj ugled. Petrović je emotivno pozdravio publiku i istakao važnost ljubavi, porodice i tradicionalnih vrednosti u današnjem društvu.
Guča festival je prilika da se uživa u ljubavi prema muzici, porodici i zajednici, te da se proslavi bogatstvo srpske tradicije i kulture. Posetioci su mogli da uživaju u trubačkim koncertima, narodnoj muzici, folklornim nastupima i brojnim aktivnostima koje su organizovane tokom tri dana festivala.