Marketinški stručnjak Istok Pavlović nedavno je na svom Instagram profilu podelio informaciju da mu je bivši predsednik Srbije Boris Tadić, 2011. godine, pokazao mape sa planovima za rudnik litijuma i da je bio izuzetno ponosan na taj projekat. Pavlović je istakao da kompanija Rio Tinto nije projekat Srpske napredne stranke (SNS), već je dovedena pod demokratskom vlašću 2000-tih godina. Takođe je naveo da su izmene zakona omogućile Rio Tintu da radi eksploataciju bez tendera.
Pavlović je istakao da je litijum novi zlato i da je nakon istraživanja zaključio da je moguće eksploatisati ga bez posledica po prirodu. On je naglasio da je rudarstvo kao privredna grana postalo satanizovano, a da bez rudarstva ljudi ne bi imali telefone ili online poslove. Pavlović je podsetio da sve informacije o litijumu mogu se pronaći na Vikipediji ili upitati ljude koji studiraju rudarstvo.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić se obratila javnosti iz Skupštine Srbije, gde je govorila o lažima koje je izneo Dragan Đilas. Đilas je tvrdio da Demokratska stranka nije dala dozvolu Rio Tintu za eksploataciju litijuma u Srbiji 2006. godine, što je Brnabić demantovala.
Rio Tinto je svetska kompanija za rudarstvo koja se bavi eksploatacijom litijuma, koji je važan za proizvodnju baterija i elektronskih uređaja. Litijum se smatra dragocenim resursom zbog sve veće potrebe za baterijama u električnim vozilima i obnovljivim izvorima energije.
Ovo otkriće Istoka Pavlovića baca novo svetlo na projekat Rio Tinta u Srbiji i podseća na političke odluke donete pre više od deset godina. Takođe, postavlja se pitanje o uticaju tajkuna poput Dragana Đilasa na javno mnjenje i informisanost građana.
Rio Tinto je ponovno aktuelna tema u Srbiji, a Pavlovićevo svedočenje o razgovoru sa Borisom Tadićem dodatno rasvetljava kontekst projekta rudnika litijuma. Izgleda da političke odluke i ekonomske projekte treba detaljno analizirati i sagledati sa svih strana kako bi se stekla potpuna slika situacije.
Napredak tehnologije i potreba za litijumom kao ključnim resursom za baterije stavlja rudnike ovog materijala u fokus javnosti. Važno je da se projekti ovakvog tipa pažljivo planiraju i sprovode uz napredne ekološke standarde kako bi se sačuvale prirodne resurse i životna sredina.
U zaključku, Pavlovićevo svedočenje o razgovoru sa Borisom Tadićem otvara nova pitanja i donosi nove informacije u vezi sa projektom Rio Tinta u Srbiji. Važno je da javnost bude informisana o političkim odlukama i ekonomskim projektima kako bi mogla da sagleda celokupnu sliku i donese relevantne zaključke.