Ledena jama Persije: Kako su stari Persijanci skladištili led i pravili osvežavajući sladoled
Drevni Persijanci su pre 2.400 godina koristili genijalni sistem zvan jakčal, odnosno „ledena jama“, kako bi skladištili led i hranu tokom cele godine, čak i tokom vrelih letnjih meseci. Ovaj sistem je omogućavao ljudima da uživaju u rashlađenim pićima i sladoledu i usred pustinje, bez moderne tehnologije za hlađenje.
Jakčal je bio veliki kupolasti objekat visok i do 20 metara, napravljen od specijalnog materijala sarooj, koji je imao odlične izolacione karakteristike. Ovaj materijal je omogućavao da unutrašnjost jakčala ostane hladna čak i kada su spoljne temperature bile visoke. Sistem je uključivao podzemnu komoru za skladištenje leda, otvore na vrhu kupole za ventilaciju i pažljivo prikupljanje i skladištenje leda zimi sa planina ili tokom hladnih noći.
Persijanci su koristili led za pripremu osvežavajućih poslastica poput sladoleda i rashlađenih napitaka. Recept za sladoled su bili različiti od današnjih, ali su kombinovali led sa šafranom, voćnim pireom i ružinom vodicom, stvarajući ukusne poslastice koje su bile cenjene na dvorovima širom Persije.
Zimi, voda je sakupljana iz reka ili od topljenja snega na planinama i usmeravana ka jakčalu putem kanala. Voda bi se zatim rasporedila u male bazene unutar trezora, gde bi se smrzavala tokom noći. Kada bi voda postala led, isečena bi u blokove i skladištena u najnižem delu jakčala, gde bi temperatura bila najniža i gde bi led mogao ostati zamrznut mesecima.
Danas, stari jakčali predstavljaju fascinantan primer održive arhitekture i genijalnosti antičkog sveta. Iako sada imamo moderne rashladne uređaje, vredno je podsetiti se ovog drevnog rešenja koje je omogućilo ljudima pre više od dve hiljade godina da savladaju izazove koje im je postavila priroda.