Ministarka bez portfelja Srbije, Tatjana Macura, koja je zadužena za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i osnaživanje žena, nedavno je boravila u Tokiju, gde je imala sastanak sa Aretom Takebeom, državnim ministrom obrazovanja, kulture, sporta, nauke i tehnologije Japana. Ovaj susret je deo šireg napora za jačanje saradnje između Srbije i Japana, posebno u oblastima koje se tiču zaštite dece i bezbednosti u školama.
Na sastanku je prisustvovala i ambasadorka Srbije u Japanu, Aleksandra Kovač, koja je doprinela razgovorima o važnosti međunarodne saradnje u oblasti obrazovanja i zaštite dece. Tokom sastanka, razmenjena su iskustva i dobre prakse vezane za zaštitu dece, kako u školama, tako i u njihovom porodičnom okruženju. Posebna pažnja posvećena je ulozi savremenih tehnologija koje mogu značajno unaprediti bezbednost najmlađih.
Jedna od glavnih tema razgovora bila je kako tehnologija može da pomogne u prevenciji nasilja nad decom i kako se može koristiti za poboljšanje obrazovnog sistema. U savremenom svetu, tehnologija igra ključnu ulogu u obrazovanju, a njena primena može doprineti stvaranju sigurnijeg okruženja za decu.
Ministarka Macura je istakla da je važno da se razvijaju strategije koje će zaštititi decu od različitih oblika nasilja i zlostavljanja. U tom smislu, iskustva iz Japana, zemlje koja se suočava sa sličnim izazovima, su dragocena. Japan je poznat po svojim naporima u zaštiti dece i mladih, a saradnja sa ovakvim zemljama može doneti značajne koristi.
Japan se suočava sa izazovima kao što su vršnjačko nasilje i zlostavljanje u školama, te su prošle godine uvedene nove mere koje imaju za cilj poboljšanje bezbednosti učenika. Takođe, javljaju se i problemi vezani za mentalno zdravlje dece, koji su postali sve izraženiji tokom pandemije COVID-19. Ove teme su takođe bile predmet razgovora, jer je važno da se razmene iskustva i prakse koje će pomoći u rešavanju tih problema.
Ministarka Macura je naglasila značaj edukacije kako učitelja, tako i roditelja, o prepoznavanju i reagovanju na nasilje. Obrazovni sistem treba da bude osnažen kako bi mogao da pruži podršku deci koja su žrtve nasilja, a tehnologija može igrati ključnu ulogu u ovom procesu. U tom smislu, digitalni alati mogu pomoći u identifikaciji problema i u pružanju potrebne pomoći.
Osim toga, razgovarano je i o važnosti političkog i ekonomskog osnaživanja žena, što je ključni aspekt rodne ravnopravnosti. Macura je istakla da je potrebno raditi na stvaranju boljih uslova za žene u svim segmentima društva, kako bi se obezbedila njihova ravnopravnost i zaštita. Japan ima iskustva u implementaciji politika koje podržavaju žene, a to može poslužiti kao inspiracija za Srbiju.
Sastanak u Tokiju predstavlja nastavak dijaloga između Srbije i Japana, a obe strane su izrazile želju za daljom saradnjom. Ova saradnja može doprineti jačanju obrazovnog sistema, unapređenju bezbednosti dece i osnaživanju žena, što su ključni ciljevi koje obe zemlje dele.
U zaključku, sastanak Tatjane Macure i Areta Takebea je bio plodonosan i otvorio je vrata za buduću saradnju. Ova vrsta međunarodnog dijaloga je neophodna za razmenu znanja i iskustava, koja će doprineti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za sve. Sa fokusom na decu i žene, Srbija i Japan imaju priliku da zajedno rade na unapređenju svojih društava i zaštiti najranjivijih.