Temišvarske pizdulice tradicionalni recept

Milan Petrović avatar

U Banatu, gde se svinja klala sa posebnim poštovanjem, a svaka kap masti cenila kao suvo zlato, nastalo je jelo koje i danas izaziva i osmeh i glad. U pitanju su temišvarske pizdulice, specijalitet od najmekšeg dela svinjskog mesa, tačno iz prepona, koji je rezervisan za prave ljubitelje dobre hrane. Ove pizdulice su nekada bile glavna atrakcija svinjokolja, dok su danas gotovo zaboravljene. Ipak, vraćaju se na trpeze onih koji cene starinsku kuhinju i pravu, sočnu hranu.

Temišvarske pizdulice su sitno seckani komadi svinjskog mesa, zapravo iz unutrašnje strane butina. Kada bi se svinje klale u selima Banata, svaki deo mesa imao je svoju svrhu, a pizdulice su bile posebna privilegija koju su uživali mesari i oni koji su znali gde se krije najbolji deo mesa. Priprema se obično vrši na svinjskoj masti, uz dodatak luka i paprikaških začina, a jelo se često služi kao prvi zalogaj nakon napornog posla.

Sam naziv „pizdulice“ dolazi iz narodnog govora i označava nešto malo, nežno i mekano. Iako zvuči pomalo smešno, ovaj termin je nastao iz poštovanja prema ovom savršenom zalogaju koji se topi u ustima. Kada bi se pizdulice iznele na sto, to je uvek izazivalo osmeh i zadovoljstvo, često uz čašu domaće rakije i sveže umućenu palentu.

Za pripremu temišvarskih pizdulica potrebno je 500 grama mesa iz preponskog dela svinje, dve glavice crnog luka, dva čena belog luka, kašičica aleve paprike, so, biber i 100 ml svinjske masti. Po želji, može se dodati i malo belog vina. Priprema je jednostavna: meso se sitno isecka, a luk se proprži na masti dok ne postane zlatan. Zatim se dodaje meso i prži dok ne porumeni, a potom se dodaje beli luk, alevu papriku, so i biber. Ukoliko želite, možete dodati i malo belog vina, koje treba pustiti da ispari. Sve se prži dok meso ne postane mekano i obavijeno mirisnim sokom.

Ovo jelo se obično servira uz toplu palentu ili domaći hleb, a odlično se slaže i uz turšiju. Temišvarske pizdulice su pravi primer kako se tradicija i ukus mogu spojiti u jednostavnom, ali izuzetno ukusnom jelu.

S obzirom na to da su pizdulice nekada bile omiljene među domaćinima, njihova ponovna popularizacija u savremenoj kuhinji može pomoći da se očuva deo kulturne baštine Banata. Ova jela ne samo da su ukusna, već i predstavljaju deo identiteta lokalne zajednice, povezujući generacije kroz tradiciju pripreme hrane.

U svetlu savremene ishrane, gde se često zaboravljaju stari recepti, temišvarske pizdulice podsećaju nas na vrednost jednostavne i domaće hrane. Vraćanjem ovakvih jela na naše trpeze, ne samo da možemo uživati u njihovom ukusu, već i očuvati tradiciju koja se prenosi s kolena na koleno.

Ukoliko još niste probali pizdulice, sada je pravo vreme da ih upoznate. Ova jela, koja su nekada bila privilegija, ponovo mogu zasijati na našim stolovima, donoseći sa sobom duh prošlih vremena i uživanje u jednostavnosti i bogatstvu ukusa. Savršena su prilika da se okupite s porodicom i prijateljima, uživate u domaćem obroku i razgovarate o starim vremenima, dok uživate u svakom zalogaju ovog neodoljivog jela.

Ukoliko vas zanima kako pripremiti ovu posebnu deliciju, možete se osloniti na tradicionalne recepte, a možda i dodati svoj lični pečat. Temišvarske pizdulice su savršena prilika da se upoznate sa bogatom kulinarskom tradicijom Banata i uživate u svemu što ona nudi.

Milan Petrović avatar