Peking – Kompanija „Tesla“ povlači više od 1,6 miliona električnih vozila uvezenih u Kinu, zbog problema sa funkcijama automatskog upravljanja i kontrolama brave na vratima.
Odluka o opozivu objavljena je od strane kineske državne administracije za regulaciju tržišta. „Tesla motors“ će u Pekingu i Šangaju koristiti tehnologiju daljinske nadogradnje kako bi riješili problem, pa u većini slučajeva vlasnici automobila neće morati dolaziti u servisne centre.
Povlačenje zbog problema sa automatskom funkcijom pomoći pri upravljanju odnosi se na 1,6 miliona uvezenih „Teslinih“ modela „S“, „X“, „3“ i „Y“. U obavještenju se upozorava da kada je uključena funkcija automatskog upravljanja, vozači mogu je zloupotrijebiti prilikom kombinovane vožnje, čime se povećava rizik od nesreća.
Povlačenje radi popravljanja logičke kontrole za otključavanje vrata je neophodno kako bi se spriječilo otvaranje vrata tokom sudara. Ovaj problem obuhvata nešto više od 7.500 vozila.
„Tesla“ se suočava sa pritiskom zbog sigurnosnih propusta, kako u Kini, tako i u drugim tržištima širom svijeta. U oktobru je kompanija povukla oko 30.000 vozila u Kini kako bi riješila problema sa suspenzijom. U Sjedinjenim Američkim Državama, više od 130.000 vozila je povučeno zbog problema sa ekranom osjetljivim na dodir.
Izvršni direktor „Tesla-e“, Elon Musk, prošlog mjeseca posjetio je Kinesku Narodnu Republiku (KNR), gdje je učestvovao u proslavi uspješnog izvoza deset hiljada vozila modela „Made in China“ na evropsko tržište.
Kina je najveće strano tržište za „Teslu“, a Musk je izjavio da će kompanija uskoro proizvoditi vozila sa autonomnom vožnjom u Kini. U oktobru je „Tesla“ prodaja skočila za 20,9%, da bi u novembru smanjila za 30,7% na 21.604 jedinica.
„Tesla“ je nedavno premašila akumulirani plasman od 1,1 miliona električnih vozila u Kini i postala najveći uvoznik električnih vozila u zemlji.
Iako se kompanija suočava sa problemima sa automobilima, Kina je ključno tržište za budući rast „Tesle“. Nakon što su proizvođači vozila povukli stotine hiljada automobila zbog problema sa kočnicama, sigurnosni propusti u autoindustriji postali su osetljiva tačka i za Kinu i za inostrane proizvođače.
Opoziv „Tesla-e“ se događa u trenutku kada kineska vlada veoma ozbiljno pristupa pitanjima vezanim za sigurnost vozila. Povlačenje vozila, u kombinaciji sa mogućim kaznama, predstavlja veći pritisak za proizvođače vozila u Kini.
Ipak, nadležni ističu važnost daljinskih nadogradnji kao efikasnog alata za rješavanje problema. Iako se povlačenje velikog broja vozila može činiti kao veliki problem, tehnologija daljinskih nadogradnji omogućuje da se problemi rješavaju na lakši i brži način.
Ovaj potez „Tesle“ nije neobičan, s obzirom na to da su i drugi proizvođači vozila u prošlosti vršili povlačenja vozila zbog sigurnosnih propusta ili kvarova.
Iako opozivi automobila mogu imati negativan uticaj na imidž kompanije, prioritet treba biti sigurnost vozača i putnika, te je važno da se problemi riješe na efikasan način kako bi se osigurala sigurnost u saobraćaju.