Bespilotni vazdušni sistemi su postali ključni element u sukobu u Ukrajini, sa Rusijom sve više raspoređujući dronove kako bi utvrdila lokacije ukrajinskih protivvazdušnih sistema. Ovi jeftini dronovi su opremljeni kamerom i ukrajinskom SIM karticom, omogućavajući im da šalju informacije ruskim snagama. Ukrajina, iako suočena sa nedostatkom protivvazdušnih sistema, zadržava sposobnost efikasnog suprotstavljanja ruskim vazdušnim napadima zahvaljujući podršci zapadnih saveznika.
Ukrajina je nabavila različite sisteme protivvazdušne odbrane kao što su američki Patriot sistem, norveški NASAMS i nemački IRIS-T SLM. Takođe su u upotrebi stariji, ali efikasni sistemi iz sovjetskog doba poput S-300. Prenosni PVO sistemi poput američkog FIM-92 Stinger su ključni za odbranu od niskoletećih aviona i dronova. Rusija koristi iranski dron Šahed-136, rebrendiran kao Geranj-2, u Ukrajini, koji je mnogo jeftiniji od zapadnih ekvivalenata poput MQ-9 Reaper i Bajraktar TB2.
Troškovi iranskih dronova su između 20.000 i 50.000 dolara po jedinici, u poređenju sa 16 miliona dolara koliko košta MQ-9 Reaper i 5 miliona dolara koliko košta Bajraktar TB2. Ova razlika u cenama odražava nivo tehnološke sofisticiranosti, nosivost, domet i ukupan kvalitet upotrebljenih materijala. Zahvaljujući svojoj pristupačnosti, iranski dronovi su atraktivna opcija za zemlje koje žele da unaprede svoje vazdušne sposobnosti bez značajnog finansijskog opterećenja.