TikTok ponovo u centru skandala

Milan Petrović avatar

TikTok je popularna društvena mreža koja se suočava s tužbama iz 13 američkih država i Distrikta Kolumbija zbog navodne štete mladim ljudima. Tužbe tvrde da TikTok koristi softver koji izaziva zavisnost i decu drži prikovanu za ekran, te da pogrešno predstavlja efikasnost svoje moderacije sadržaja. Države optužuju TikTok da maksimizira vreme koje korisnici provode na aplikaciji kako bi ih bombardovao reklamama. TikTok je negirao optužbe i izrazio razočaranje zbog tužbi, tvrdeći da mnoge od njih smatraju netačnim i obmanjujućim.

Tužbe protiv TikToka nastavljaju se u više američkih država i Distrikta Kolumbije, gde se ova popularna društvena mreža optužuje za nanošenje štete mladim ljudima i nepoštovanje propisa.

Tužbe su podnete odvojeno u Njujorku, Kaliforniji, Distriktu Kolumbija i još 11 drugih država, a Savezne države tvrde da TikTok koristi softver koji izaziva zavisnost i mlade ljude drži što duže prikovane za ekran. Takođe se tvrdi da TikTok pogrešno predstavlja efikasnost svoje moderacije sadržaja.

– TikTok neguje zavisnost od društvenih mreža kako bi povećao korporativne profite. TikTok namerno cilja decu znajući da deca još nemaju odbrambene mehanizme ili sposobnost da postave zdrave granice oko sadržaja koji izazivaju zavisnost – izjavio je generalni tužilac Kalifornije Rob Bonta.

Države koje su tužile ovu kompaniju tvrde da TikTok nastoji da maksimizira vreme koje korisnici provode na aplikaciji kako bi ih potom zasipao reklamama.

– Mladi ljudi se bore s mentalnim zdravljem zbog zavisničkih platformi društvenih mreža poput TikToka – izjavila je generalna tužiteljka Njujorka Leticija Džejms.

TikTok je danas saopštio da se snažno protivi optužbama i da mnoge od njih smatra „netačnim i obmanjujućim“. Kompanija je izrazila razočaranje zbog toga što su države odlučile da pokrenu tužbe umesto da sarađuju na pronalaženju konstruktivnih rešenja za poslovne izazove.

TikTok, koji je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, postao je izuzetno popularan među mladima širom sveta zbog svoje platforme za deljenje kratkih video snimaka. Međutim, društvene mreže, uključujući i TikTok, često su predmet kritika zbog načina na koji utiču na mentalno zdravlje korisnika, posebno mlade populacije.

Tužbe protiv TikToka samo su najnoviji primer sukoba između velikih tehnoloških kompanija i državnih regulatora, dok se borba za privatnost podataka i zaštita korisnika na internetu sve više intenzivira.

TikTok je sada suočen s pravnom borbom koja će verovatno dugo trajati, dok kompanija pokušava da odbrani svoj poslovni model i reputaciju. U međuvremenu, korisnici širom sveta i dalje koriste ovu popularnu društvenu mrežu, dok regulatori nastoje da obezbede veću zaštitu mladim ljudima i njihovom mentalnom zdravlju.

Milan Petrović avatar