Tragična smrt u selu Lukovo: Udario ga grom dok je čuvao stoku

Milan Petrović avatar

Gromovi su prirodna pojava tokom oluja i mogu biti veoma opasni i smrtonosni ako se ne preduzmu odgovarajuće mere opreza. Prema podacima meteoroloških službi, godišnje se u Hrvatskoj zabeleži oko 200.000 groma, od kojih se procenjuje da 30 odsto udara u zemlju.

U proseku, učestalost grmljavinskih udara u našoj zemlji iznosi oko 440 dana godišnje, pri čemu je najveći broj udara zabeležen u letnjim mesecima. Najčešće žrtve groma su ljudi na otvorenom, koji nisu uspeli da se sklone na bezbedno mesto tokom oluje.

Da bi se smanjio rizik od udara groma, stručnjaci preporučuju sledeće mere opreza:

– Potražiti zaklon u zatvorenim prostorima ili automobilu koji je u potpunosti zatvoren. Nemojte se sklanjati ispod drveća ili visokih objekata, jer oni mogu privući grom.

– Ako se nalazite na otvorenom prostoru, nikad ne stojte ili ležite na zemlji ili na vodi. Umesto toga, pokušajte da pronađete nisko zaklonjeno mesto, kao što su udubljenja u zemlji ili uklonjena mesta.

– Izbegavajte korišćenje električnih aparata, telefona i drugih metalnih predmeta tokom oluje, jer mogu privući grom.

Gromovi se često javljaju i tokom letnjih meseci, kada su oluje česte i intenzivne. Zbog toga je važno da građani budu svesni rizika od udara groma i da preduzmu potrebne mere opreza kako bi zaštitili svoj život i imovinu.

Iako gromovi mogu biti opasni, postoji nekoliko saveta koji se mogu primeniti kako biste se zaštitili od udara groma tokom oluje.

Jedna od najvažnijih stvari koju možete učiniti je da se sklone na bezbedno mesto u zgradi ili automobilu tokom oluje. Tražite unutrašnje prostorije bez prozora ili provetrenih vrata, kao što su kupatilo ili hodniki.

Ako se nalazite napolju tokom oluje, izbegavajte otvorene prostore, visoka mesta i drveće. Umesto toga, potražite nisko zaklonjeno mesto, kao što su jame, rovovi ili udubljenja u zemlji.

Kada se nalazite u automobilu tokom oluje, izbegavajte metalne predmete kao što su telefon ili radio. Držite se dalje od prozora i nemojte koristiti mobilni telefon dok se oluja ne smiri.

Ako se nađete na vodi tokom oluje, odmah napustite vodu i potražite zaklon na kopnu. Metalni čamci i čamci sa inovatima mogu privući grom i povećati rizik od udara.

Ako se desi da se zateknete napolju tokom oluje i ne možete pronaći siguran zaklon, pokušajte da se što nisko spustite na zemlju, s nogama skupljenim i ne dodirujući tlo golim rukama. Izbegavajte da ležite na vlažnoj površini, jer vlažna zemlja provodi električnu struju.

Gromovi su prirodna pojava tokom oluja, ali mogu biti veoma opasni i smrtonosni. Zato je važno da građani budu svesni rizika od udara groma i da preduzmu potrebne mere opreza kako bi zaštitili svoj život i imovinu.

U slučaju da ste svedoci udara groma ili imate informacije o šteti koju je grom prouzrokovao, odmah obavestite nadležne službe kako bi se pružila pomoć onima kojima je potrebna. Vaša promptna reakcija može spasiti život ili imovinu nekoga ko je u opasnosti.

Kroz zajedničke napore i pravilno informisanje, možemo smanjiti rizik od udara groma i zaštititi sebe i svoje bližnje tokom oluja. Budite odgovorni i pažljivi, i prilagodite svoje ponašanje u skladu sa vremenskim prilikama kako biste izbegli nepotrebne opasnosti.

Milan Petrović avatar