Američki predsednik Donald Tramp planira da uvede posebne tarife na smartfone, kompjutere i druge elektronske uređaje koji su do sada bili izuzeti od visokih tarifa na robu iz Kine. Ove informacije je potvrdio ministar trgovine SAD, Hauard Lutnik, navodeći da će nove tarife biti uvedene u naredna dva meseca. Ova odluka dolazi kao deo šire strategije Trampove administracije koja ima za cilj da osigura povratak proizvodnje elektronskih uređaja u Sjedinjene Američke Države.
Lutnik je na intervjuu za televiziju ABC izjavio da će tarife obuhvatiti ne samo smartfone i kompjutere, već i poluprovodnike i farmaceutske proizvode. Prema njegovim rečima, nove tarife će biti deo šireg paketa mera koje će podstaknuti domaću proizvodnju. Ova inicijativa dolazi u trenutku kada su mnogi američki tehnološki giganti, kao što su Epl (Apple) i drugi, zavisili od uvoza elektronskih komponenti i uređaja iz Kine.
U petak je Trampova administracija prvobitno saopštila da će pojedini elektronski proizvodi biti izuzeti od recipročnih carina, što je uključivalo i pametne telefone, kompjuterske monitore i razne elektronske delove. Ova odluka je pružila olakšanje američkim kompanijama koje se oslanjaju na kineske proizvode kako bi zadovoljile potražnju na domaćem tržištu. Međutim, najnovije informacije o uvođenju tarifa ukazuju na promenu u politici administracije prema trgovini sa Kinom.
Jedan od glavnih ciljeva novih tarifa je smanjenje zavisnosti SAD od kineske proizvodnje. Trampova administracija veruje da će uvođenje carina dovesti do povećanja domaće proizvodnje i otvaranja novih radnih mesta u Sjedinjenim Američkim Državama. Ova strategija je deo šireg programa „Amerika na prvom mestu“, koji se fokusira na zaštitu domaće industrije i podsticanje ekonomskog rasta.
Uvođenje tarifa na elektronske proizvode može imati značajan uticaj na potrošače u SAD. Očekuje se da će carine povećati cene pametnih telefona, kompjutera i drugih elektronskih uređaja, što bi moglo dovesti do smanjenja potražnje. Mnogi analitičari upozoravaju da bi to moglo imati negativne posledice po ekonomiju i otežati život potrošačima koji se oslanjaju na tehnologiju u svakodnevnom životu.
Pored toga, novi tarifni režim može uticati i na poslovanje američkih kompanija koje se bave tehnologijom. Mnoge od njih su već izrazile zabrinutost zbog mogućeg povećanja troškova proizvodnje i smanjenja konkurentnosti na globalnom tržištu. Uvođenje tarifa može dovesti do toga da se kompanije presele u druge zemlje gde su troškovi proizvodnje niži, što bi dodatno oslabilo američku ekonomiju.
Međutim, Trampova administracija se nada da će uvođenje tarifa na elektronske proizvode podstaći kompanije da ponovo uspostave proizvodne pogone u SAD. Ovo bi moglo dovesti do stvaranja novih radnih mesta i jačanja domaće ekonomije. Administracija takođe veruje da će veće tarife na kineske proizvode pomoći u smanjenju trgovinskog deficita sa Kinom, koji je jedan od glavnih problema američke ekonomije.
U zaključku, planovi Trampove administracije da uvede tarife na smartfone, kompjutere i druge elektronske uređaje predstavljaju značajan korak u pravcu promene trgovinske politike SAD prema Kini. Iako administracija veruje da će ove mere podstaći domaću proizvodnju i ojačati ekonomiju, postoji zabrinutost da bi uvođenje tarifa moglo imati negativne posledice po potrošače i američke kompanije. Kako se situacija bude razvijala, biće važno pratiti uticaj ovih mera na tržište i ekonomiju SAD.