Američki predsednik Donald Tramp je danas ponovo izrazio zabrinutost zbog potencijalne uspostave nove valute među zemljama BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika). Tramp je naglasio da bi u slučaju da ove zemlje odluče da pređu na sopstvenu valutu, mogle biti suočene sa carinama iz Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj stav dolazi usred rastuće diskusije o mogućim alternativama američkom dolaru kao svetskoj rezervnoj valuti.
U svojoj izjavi, Tramp je istakao da je ideja o „potkopavanju dolara sada mrtva“, implicirajući da su napori zemalja BRIKS-a da razviju zajedničku valutu ili da se oslobode zavisnosti od dolara osuđeni na neuspeh. Njegova izjava dolazi u trenutku kada se međunarodni ekonomski poredak menja, a zemlje poput Kine i Rusije aktivno rade na diversifikaciji svojih valuta u trgovini.
BRIKS je formiran kao odgovor na dominaciju zapadnih ekonomija i predstavlja značajan deo svetske ekonomije. Ove zemlje predstavljaju više od 40% svetske populacije i značajan deo globalnog BDP-a. Zajednička valuta bi mogla omogućiti zemljama BRIKS-a da smanje svoju zavisnost od dolara i da poboljšaju trgovinsku saradnju.
Međutim, Trampova upozorenja o carinama ukazuju na to da bi takve promene mogle izazvati trgovinske tenzije između SAD-a i zemalja BRIKS-a. U proteklim godinama, Trampova administracija je već uvela niz carina na proizvode iz Kine i drugih zemalja, što je dovelo do eskalacije trgovinskog rata. U tom kontekstu, dodatne carine na proizvode iz zemalja BRIKS-a mogle bi dodatno pogoršati odnose.
Tramp je takođe naglasio da je američka ekonomija snažna i da će nastaviti da raste, bez obzira na to šta se dešava u drugim delovima sveta. Njegov optimizam se oslanja na podatke o zaposlenosti i rastu BDP-a, koji su se pokazali stabilnim tokom njegovog mandata. Ipak, mnogi ekonomisti se brinu da bi trgovinske tenzije mogle negativno uticati na globalnu ekonomiju, a time i na američku.
Pitanje alternativnih valuta i njihovog potencijala da izazovu dolar kao dominantnu svetsku rezervnu valutu nije novo. Tokom godina, mnoge zemlje su pokušavale da smanje svoju zavisnost od dolara, ali su do sada naišle na značajne prepreke. Dolar je i dalje najkorišćenija valuta u međunarodnoj trgovini, a većina svetskih rezervi je denominovana u dolarima.
Uz to, Trampova administracija je jasno stavila do znanja da neće tolerisati pokušaje zemalja da oslabe dolar. U tom smislu, njegovo upozorenje o carinama može se posmatrati kao način da se odvrate zemlje BRIKS-a od daljih koraka prema uspostavljanju sopstvene valute.
Mnogi analitičari smatraju da bi uspostavljanje zajedničke valute među zemljama BRIKS-a moglo doneti određene prednosti, kao što su smanjenje troškova transakcija i povećanje trgovinske razmene. Međutim, postoje i značajni rizici, uključujući političke tenzije i razlike u ekonomskim politikama zemalja članica.
U svakom slučaju, Trampova izjava naglašava složenost globalne ekonomije i izazove sa kojima se suočavaju zemlje koje pokušavaju da se oslobode dominacije dolara. Dok se zemlje BRIKS-a suočavaju sa svojim unutrašnjim izazovima, Sjedinjene Američke Države nastavljaju da igraju ključnu ulogu u oblikovanju svetske ekonomske politike.
U zaključku, Trampovo upozorenje o carinama ukazuje na to da su napori zemalja BRIKS-a da razviju alternativnu valutu suočeni sa značajnim preprekama. Dok se svet suočava sa sve većim ekonomskim previranjima, pitanje budućnosti dolara i njegovog mesta u globalnoj ekonomiji ostaje otvoreno. S obzirom na trenutnu situaciju, izgleda da će dolar ostati dominantna valuta još neko vreme, uprkos nastojanjima drugih zemalja da ga potisnu.