Tramp se opet oglasio: Počastvovan sam što sam uveo carine Kini! Nijedan drugi predsednik ne bi uradio ono što sam ja

Milan Petrović avatar

Američki predsednik Donald Tramp je danas govorio o svojoj tarifnoj politici, ističući da određene kompanije snažno osećaju posledice njegovih mera. Tramp je napomenuo da će se osloniti na svoj instinkt prilikom procene koje kompanije su najteže pogođene. Njegova izjava dolazi u trenutku kada je odlučio da privremeno obustavi uvođenje dodatnih carina za većinu zemalja, dok je carina na kinesku robu povećana na čak 125 procenata.

Tramp je izneo podatak da više od 75 zemalja želi da sklopi trgovinske sporazume sa njegovom administracijom. Kada su ga pitali da li razmatra izuzeće nekih velikih kompanija koje su posebno pogođene trenutnom situacijom na tržištu, Tramp je rekao da će to razmotriti, naglašavajući da su neke kompanije ozbiljno pogođene, dok su druge, zbog specifičnosti svog poslovanja, osetljivije na ove mere.

Na pitanje na osnovu čega će odlučiti koje su kompanije najviše pogođene, Tramp je jednostavno odgovorio: „Instinktivno“. On je takođe primetio da su ljudi počeli da se ponašaju nervozno zbog tarifnih mera, naglašavajući da nijedan drugi predsednik ne bi preduzeo ono što je on uradio.

U svom govoru, Tramp se posebno obrušio na Kinu, nazvavši je „najvećim siledžijom u istoriji“. On je izjavio da je bilo neophodno da se nešto preduzme protiv Kine, jer trenutna situacija više nije održiva. „Počastvovan sam što sam uveo carine Kini. Kina želi da napravi dogovor, ali ne znaju kako da to postignu“, rekao je Tramp. On je takođe napomenuo da mnoge druge zemlje, njih više od 75, žele da sklope dogovor sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Tramp je dodao da je jasno stavio do znanja da će, ako Kina uzvrati na njegove mere, carine biti udvostručene. Takođe je rekao da je moguće da se postigne fer dogovor sa Evropskom unijom i Kinom, naglašavajući da je SAD suočen s dugom od 36 triliona dolara i da su decenijama bili eksploatisani i pljačkani.

Tramp je ukazao na to da se ništa nije preduzelo po ovom pitanju sve do sada. On je napomenuo da je u svom prvom mandatu takođe radio na ovim pitanjima, ali da je tokom pandemije COVID-19 morao da se fokusira na rešavanje drugih problema.

U međuvremenu, situacija na tržištu i dalje izaziva zabrinutost među kompanijama koje se suočavaju s posljedicama Trampovih tarifnih mera. Mnoge od njih izražavaju zabrinutost oko budućnosti i mogućnosti prilagođavanja novonastalim uslovima. Tramp je, kako se čini, svestan te nervoze, ali veruje da će dugoročne koristi od njegovih mera nadmašiti kratkoročne teškoće.

Iako je njegov pristup često kontroverzan, Tramp ostaje čvrsto uveren da su njegovi potezi neophodni za zaštitu američke ekonomije i interesa. Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kako će se kompanije prilagoditi novim uslovima i da li će Trampove mere na kraju doneti željene rezultate. U svakom slučaju, američka trgovinska politika pod njegovim vođstvom nastavlja da bude tema rasprave i analize, kako među stručnjacima, tako i među običnim građanima.

Trampova sposobnost da instinktivno proceni situaciju i reaguje na nju može biti ključna u trenucima krize, ali se postavlja pitanje koliko će dugo njegovi pristupi biti održivi i efikasni. U tom smislu, trgovinska politika SAD-a ostaje pod budnim okom, a vreme će pokazati da li će se njegovi postupci isplatiti ili će doneti više problema nego rešenja.

Milan Petrović avatar