Trampov trgovinski rat će imati „dubok uticaj“ na ekonomiju Velike Britanije

Milan Petrović avatar

Britanska ministarka finansija Rejčel Rivs je izjavila da će trgovinski rat koji vodi američki predsednik Donald Tramp, kroz uvođenje carina, imati značajan uticaj na ekonomiju Velike Britanije. Ove tvrdnje iznela je uoči svoje posete Sjedinjenim Američkim Državama, gde će prisustvovati prolećnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke, kao i sastanku ministara finansija G7.

Rivs je naglasila da je sigurna da će nametanje carina uticati na globalnu ekonomiju, ali i na ekonomiju Velike Britanije. Ova izjava dolazi u trenutku kada se britanska ekonomija suočava sa brojnim izazovima, uključujući posledice Brexita, inflaciju i ekonomski rast koji nije na zadovoljavajućem nivou. U tom kontekstu, ministarka je istakla važnost otvorene trgovine kao sredstava za obezbeđivanje stabilnosti preduzeća i sigurnosti za zaposlene.

Rivsi je o tome razgovarala sa svojim kolegama iz G7, gde se očekuje da će se razgovarati o globalnim ekonomskim pitanjima, uključujući trgovinske politike i izazove sa kojima se globalna ekonomija suočava. Ministarka je dodala da je otvorena trgovina ključna za ekonomski rast, kao i za očuvanje radnih mesta u Velikoj Britaniji.

Tokom svojih priprema za posetu, Rivs je takođe naglasila da je važno da Velika Britanija ostane konkurentna na globalnom tržištu, posebno u svetlu sve jačih trgovinskih tenzija između Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja. Ove tenzije se prepliću sa pitanjima kao što su klimatske promene, digitalna ekonomija i globalno zdravstveno stanje, što dodatno komplikuje situaciju.

Trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja, uključujući Kinu i Evropsku uniju, doveo je do povećanja carina na razne proizvode, što može imati za posledicu poskupljenje potrošačkih dobara i smanjenje konkurentnosti preduzeća. Britanska vlada se stoga brine da bi to moglo uticati na preduzeća koja izvoze ili uvoze robu iz Sjedinjenih Američkih Država.

Rivsi je naglasila da je važno pronaći ravnotežu između zaštite domaće industrije i održavanja otvorenih trgovačkih odnosa. U tom smislu, ona je pozvala na dijalog sa američkim zvaničnicima kako bi se identifikovale moguće strategije za ublažavanje negativnih posledica trgovinskih politika.

Osim toga, ministarka je ukazala na činjenicu da britanska ekonomija treba da se fokusira na inovacije i tehnologiju kao način za povećanje konkurentnosti. Sa ciljem da se postigne održiv ekonomski rast, Velika Britanija mora da se usredsredi na jačanje svojih sektora koji su najvažniji za budućnost, poput tehnološkog sektora, zdravstva i ekološki održivih industrija.

U zaključku, ministri finansija G7 će imati priliku da razmene mišljenja o ovim pitanjima i da razmotre zajedničke pristupe kako bi se suočili sa izazovima koje donosi globalno trgovinsko okruženje. Rivsi će se zalagati za to da Velika Britanija ostane aktivan učesnik u ovim razgovorima, s ciljem da zaštiti svoje interese i obezbedi prosperitet za sve svoje građane.

Na kraju, postavlja se pitanje kako će se trgovinske politike Sjedinjenih Američkih Država razvijati u budućnosti i kakav će to uticaj imati na britansku ekonomiju. U svetlu svih ovih faktora, jasno je da će britanska vlada morati da se prilagodi i pronađe strategije koje će omogućiti ekonomski rast i stabilnost u vremenu nesigurnosti.

Milan Petrović avatar