Predsednik Francuske Emanuel Makron je danas komentarisao odluku predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa da suspenduje carine na 90 dana, ističući da ovaj potez nudi samo „krhku“ pauzu u trgovinskim tenzijama, ali i priliku za pregovore. Ova izjava dolazi u kontekstu sve većih napetosti između SAD i Evropske unije, koje su se pojačale zbog uvođenja novih carina.
Makron je naglasio da delimična suspenzija američkih carina šalje pozitivan signal i ostavlja otvorena vrata za dijalog. Međutim, on je takođe upozorio da je ova pauza „krhka“ s obzirom na to da su visoke carine od 25 procenata na čelik, aluminijum i automobile još uvek na snazi. Prema njegovim rečima, ove carine predstavljaju značajan teret za Evropsku uniju, u vrednosti od 52 milijarde evra.
Makron je istakao da ova pauza od 90 dana donosi neizvesnost za kompanije sa obe strane Atlantika. U tom smislu, naglasio je da je važno iskoristiti ovu priliku za pregovore kako bi se postigao dugoročni sporazum koji bi mogao da reši postojeće trgovinske sporove. On je dodao da je neophodno da se sve strane angažuju kako bi se izbegle daljnje tenzije i ekonomske posledice.
Tramp je u sredu najavio da će suspendovati nove „recipročne“ carine do 50 procenata koje su uvedene nedelju dana ranije za skoro sve zemlje, uključujući i Evropsku uniju. Ipak, ostale carine, uključujući one od 10 procenata koje se primenjuju na veći deo sveta, ostaju na snazi. Kaznene carine za Kinu su posebno visoke i iznose čak 145 procenata.
Reagovanje Evropske komisije na Trampov potez došlo je brzo. U saopštenju koje je objavljeno juče, komisija je saopštila da će takođe suspendovati svoje protivmere prema Sjedinjenim Američkim Državama na 90 dana. Ova odluka ukazuje na nameru EU da odgovori na Trampove poteze na način koji može pomoći u smanjenju tenzija i otvaranju prostora za pregovore.
Ova situacija ukazuje na složenost trgovinskih odnosa između SAD i EU, koji su se u poslednjim godinama znatno pogoršali. Pored carina, postoje i drugi problemi koji dodatno komplikuju ovaj odnos, uključujući regulative o zaštiti životne sredine, digitalnoj ekonomiji i standardima proizvoda.
Makronova izjava takođe dolazi u trenutku kada se sve više zemalja suočava sa ekonomskim posljedicama pandemije COVID-19. Mnogi analitičari smatraju da bi dalja eskalacija trgovinskih tenzija mogla dodatno pogoršati ekonomsku situaciju u oba regiona. Stoga, postoji potreba za konstruktivnim dijalogom i saradnjom kako bi se izbegle štetne posledice po globalnu ekonomiju.
U ovom kontekstu, Makron je pozvao na usklađivanje politika između SAD i EU, naglašavajući važnost saradnje u pitanjima koja se tiču globalnih izazova kao što su klimatske promene i digitalna transformacija. On je istakao da je potrebno izgraditi zajednički pristup koji će omogućiti da se odgovori na izazove s kojima se svet suočava.
Na kraju, iako je Trampova odluka o suspenziji carina došla kao iznenađenje, ona predstavlja priliku za sve strane da preispitaju svoje strategije i rade na jačanju trgovinskih odnosa. U ovom trenutku, ključno je da se svi akteri angažuju u otvorenom i konstruktivnom dijalogu kako bi se postigao održiv sporazum koji će koristiti svim stranama.