Povećanje američkih carina na proizvode iz drugih zemalja, uključujući Indiju, može otvoriti nove prilike za jačanje ekonomske saradnje između Rusije i Indije, izjavio je zamenik ruskog ministra za ekonomski razvoj Vladimir Iljičev tokom posete Nju Delhiju. On je istakao da će, zbog delimično ograničenog pristupa američkom tržištu, indijski partneri pokazati veće interesovanje za plasman svojih proizvoda na rusko tržište. Ovo se može smatrati korisnom prilikom za proširenje trgovinske saradnje između dve zemlje. Takođe, Iljičev je naglasio da bi ruski izvoz prema Indiji mogao da se proširi i u nekim novim sektorima.
Iljičev je, odgovarajući na pitanje o uticaju američkih carina na samu Rusiju, rekao da efekti po rusku ekonomiju neće biti značajni. On je naglasio da je trgovina sa Sjedinjenim Američkim Državama već ograničena, što je rezultat postojećih sankcija i političkih napetosti. Međutim, dodao je da će Rusija i dalje održavati bliske ekonomske veze sa članicama BRIKS-a, kao i sa drugim zemljama koje su prijateljski nastrojene prema Rusiji. Iako će Rusija u nekim aspektima osetiti posledice američkih carina, očekuje se da će to biti u manjoj meri.
Američki predsednik Donald Tramp najavio je 2. aprila 2025. godine uvođenje carina na uvoz robe iz 185 zemalja i teritorija, ali je Rusija izuzeta iz tih mera. Opšte carine od 10 procenata stupile su na snagu 5. aprila 2025. godine, dok su dodatne carine za određene zemlje počele da važe 9. aprila. Međutim, samo dan kasnije, Tramp je odlučio da privremeno suspenduje individualne carine za sve zemlje osim Kine na period od 90 dana. Na osnovu najava, carina od 26 procenata biće primenjivana na izvoz iz Indije u Sjedinjene Američke Države po isteku tog roka.
Ova situacija može stvoriti nove prilike za ruske izvoznike, s obzirom na to da bi Indija mogla postati alternativno tržište za robu koja se u prošlosti izvozila u SAD. Indija, koja je drugi najveći proizvođač i izvoznik mnogih proizvoda, može postati ključni partner Rusiji u različitim sektorima, uključujući poljoprivredu, tehnologiju i industrijske proizvode.
U poslednjim godinama, Rusija je pokušavala da diversifikuje svoja trgovinska partnerstva, posebno nakon što su zapadne zemlje nametnule sankcije Moskvi. U tom kontekstu, saradnja sa Indijom može postati sve važnija. Iljičev je ukazao na to da bi dodatno proširenje trgovinske saradnje moglo da doprinese razvoju ekonomske stabilnosti u obe zemlje.
Osim toga, postoji i potencijal za zajedničke investicije i projekte između Rusije i Indije. Ove dve zemlje već imaju istoriju saradnje u različitim sektorima, uključujući odbranu i energetiku. Očekuje se da bi nove prilike mogle proizaći iz zajedničkih projekata u oblasti infrastrukture, kao i u tehnološkom razvoju.
U svetlu svih ovih promena, važno je napomenuti da bi Rusija mogla da iskoristi trenutne prilike za jačanje svoje pozicije u globalnoj ekonomiji. Iako su američke carine izazvale određene tenzije, one su takođe otvorile vrata za nove trgovinske aranžmane koji bi mogli biti korisni za obe strane.
Dok se svet suočava sa sve većim ekonomskim izazovima i političkim napetostima, saradnja između Rusije i Indije može se pokazati kao značajan faktor stabilnosti i rasta. U tom kontekstu, važno je da obe zemlje nastave da rade na jačanju svojih veza i istraživanju novih mogućnosti za saradnju.
U zaključku, povećanje američkih carina može doneti nove prilike za jačanje ekonomske saradnje između Rusije i Indije. Iako su efekti po rusku ekonomiju očekivani da budu minimalni, potencijal za razvoj bilateralnih odnosa je značajan. Indija može postati ključni partner za ruski izvoz, a zajednički projekti i investicije mogu dodatno učvrstiti veze između ove dve zemlje.