Treće OJT podiglo optužnicu protiv nasilnika, traži se zatvorska kazna

Milan Petrović avatar

Javni tužitelj Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu podnio je danas optužni predlog protiv B.L. (41) zbog nasilja u porodici. Incident se dogodio 14. maja u Surčinu, kada je B.L. u stanju smanjene uračunljivosti, usled emocionalne napetosti, ugrozio spokojstvo svoje vanbračne supruge preteći joj smrću i fizičkim nasiljem. Njegove pretnje su izrečene i u prisustvu policajaca koji su intervenisali po prijavi. Zbog ovog ponašanja, oštećena je osetila strah za sebe i svoju decu. Javno tužilaštvo predlaže produženje pritvora za B.L, osuđivanje na dve godine zatvora, zabranu komunikacije sa oštećenom i naknadu troškova postupka.

Nasilje u porodici predstavlja ozbiljan problem koji se često susreće u društvu, ne samo u Srbiji već i širom sveta. Upravo zbog toga je važno da ovakvi slučajevi budu adekvatno procesuirani i da počinioci budu sankcionisani. Svako ima pravo na siguran i bezbedan dom, a nasilje u porodici ne sme biti tolerisano ni opravdano ni na koji način.

Prema istraživanjima, nasilje u porodici često ostavlja trajne emocionalne i fizičke posledice na žrtve. Zbog toga je važno da se pravosudni organi bave ovakvim slučajevima na odgovoran i efikasan način, kako bi se sprečilo dalje širenje ovog problema u društvu.

U Srbiji, zakoni protiv nasilja u porodici su strogi i brzo se primenjuju. Međutim, problem leži u tome što mnogo slučajeva ostaje neispitano ili nedovoljno procesuirano zbog nedostatka dokaza ili znanja o samim pravima žrtava. Stoga je važno da se o ovakvim slučajevima javno govori i da se prava žrtava zaštite na pravi način.

Nasilje u porodici može imati različite oblike, uključujući fizičko, emocionalno, seksualno i ekonomsko nasilje. Važno je da se svi oblici nasilja prepoznaju i adekvatno procesuiraju kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo dalje širenje ovog problema.

Uzrok nasilja u porodici često leži u nezadovoljstvu, neistinama, nesporazumima i previše stresa. Porodica treba da bude mesto ljubavi, podrške i razumevanja, a ne mesto straha, tuge i bola. Zato je važno da se nasilje u porodici prepozna na vreme i da se pravovremeno reaguje kako bi se zaštitile žrtve.

Ukoliko primetite da neko u vašem okruženju trpi nasilje u porodici, važno je da reagujete na odgovarajući način. Podržite ih, pružite im podršku i ohrabrenje da prijave nasilje i zatraže pomoć. Nasilje ne sme biti tajna niti se sme tolerisati u bilo kom obliku.

Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtve, uključujući fizičke povrede, emocionalnu traumu, mentalne probleme i druge negativne efekte na celokupno zdravlje. Stoga je važno da se žrtve zaštite i pruže im neophodnu podršku i pomoć u prevazilaženju trauma.

Procesuiranje slučajeva nasilja u porodici zahteva saradnju i zajedničku akciju pravosudnih organa, policije, zdravstvenih i socijalnih ustanova, nevladinih organizacija i građana. Samo zajedničkim naporima možemo sprečiti dalje širenje ovog problema i zaštititi žrtve nasilja.

Prevencija nasilja u porodici treba da bude prioritet svake države i društva. Edukacija o pravima i pravima žrtava, podizanje svesti o štetnosti nasilja i podrška žrtvama su neophodni koraci u borbi protiv ovog problema.

Zakonodavci moraju učiniti sve što je u njihovoj moći da zaštite žrtve nasilja, osiguraju da počinici budu adekvatno kažnjeni i spriječe dalje nasilje u porodicama.

Nasilje u porodici nije privatna stvar već društveni problem koji zahteva hitnu akciju i podršku svih nas. Samo zajedno možemo izgraditi sigurnije okruženje za sve članove društva.

U borbi protiv nasilja u porodici, važno je da se žrtve podrže i da se počinioci adekvatno sankcionišu kako bi se poslala jasna poruka da nasilje nikada ne sme biti tolerisano ili opravdano. Žrtve zaslužuju pravdu, podršku i zaštitu, a društvo treba da bude oslonac u njihovom procesu ozdravljenja i oporavka.

Milan Petrović avatar