Trgovinski rat SAD protiv drugih zemalja ukazuje na neuspeh politike sankcija

Milan Petrović avatar

Iranski ministar ekonomije Abdolnaser Hemati nedavno je izjavio da trgovinski rat Sjedinjenih Američkih Država protiv drugih zemalja, koji uključuje uvođenje carina, predstavlja neuspeh politike sankcija Vašingtona, posebno prema Iranu. Ova izjava dolazi u trenutku kada se globalna ekonomija suočava sa mnogim izazovima, uključujući i promene u međunarodnim trgovinskim odnosima.

Hemati je na društvenoj mreži Iks (ranije poznatoj kao Twitter) naveo da je udeo američkog dolara u globalnim rezervama opao sa 65% na 58% od 2016. godine. Ova informacija, prema njegovim rečima, potvrđena je čak i od strane bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa. Ovaj trend ukazuje na smanjenje dominacije američke valute u međunarodnoj trgovini, što može imati dalekosežne posledice po globalnu ekonomiju.

Ministar Hemati je istakao da fokus američke vlade na carine predstavlja još jednu manifestaciju neuspeha politike sankcija i beskorisnosti ponavljanja kampanje maksimalnog pritiska na Iran. Ova politika, koja se usredsredila na ekonomske mere protiv Irana, nije postigla željene rezultate, a umesto toga može izazvati dodatne tenzije na međunarodnom planu.

Trgovinski rat SAD sa drugim zemljama, uključujući i ključne partnere kao što su Kina i Evropska unija, dodatno komplikuje situaciju. Uvođenje carina na uvoz različitih proizvoda nije samo uticalo na američku ekonomiju, već je i stvorilo domino efekat koji se odražava na globalnu ekonomsku stabilnost. Zemlje koje su bile cilj američkih carina često su odgovarale svojim merama, što dovodi do povećanja tenzija i nesigurnosti u međunarodnim trgovinskim odnosima.

U svetlu ovih događaja, Iran se suočava sa izazovima, ali i prilikama. Hemati je naglasio da je iranska ekonomija otpornija nego što se često misli i da je zemlja pronašla načine da se prilagodi i preživi u ovim teškim uslovima. Povećana saradnja sa drugim zemljama, posebno onima koje su takođe pod sankcijama ili su se okrenule alternativnim trgovinskim putanjama, može pomoći Iranu da diversifikuje svoje ekonomske veze i smanji zavisnost od američkog tržišta.

Na globalnom nivou, smanjenje udelа američkog dolara u rezervama može značiti da se druge valute, kao što su evro, juan, ili čak kriptovalute, sve više koriste u međunarodnoj trgovini. Ova promena može dovesti do stvaranja novog ekonomskog poretka, gde dominacija dolar više neće biti neupitna.

U međuvremenu, Iran se suočava s brojnim unutrašnjim izazovima, uključujući inflaciju, nezaposlenost i ekonomske reforme koje su potrebne za stabilizaciju ekonomije. Međutim, ministri iranske vlade veruju da će uz odgovarajuće mere i međunarodnu saradnju, zemlja moći da prevaziđe trenutne probleme.

Iran je takođe pokušao da ojača ekonomske veze sa zemljama u regionu, kao i sa drugim državama koje su zainteresovane za trgovinu bez učešća SAD-a. Ova strategija može pomoći Iranu da izbegne negativne posledice sankcija i stvori nove prilike za trgovinu i ulaganja.

U zaključku, izjava ministra Hematija osvetljava složenu sliku međunarodnih ekonomskih odnosa i izazove koje Iranu donosi politika sankcija. Dok se trgovinski ratovi nastavljaju, budućnost globalne ekonomije i mesto Irana u njoj zavisiće od sposobnosti zemlje da se prilagodi i pronađe nove puteve za ekonomsku saradnju. Iranska vlada veruje da će, uprkos izazovima, uspeti da izgradi otporniju ekonomiju koja će se moći suprotstaviti spoljnim pritiscima i restrikcijama.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: