TUKLI ŽENE, BRAĆU, SNAJE, DECU: Trojica nasilnika završili iza rešetaka

Milan Petrović avatar

Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu su danas saslušali tri osobe, I.S. (42) iz Surčina, V.H. (28) sa Novog Beograda i D.M. (42) iz Zemuna, koje se sumnjiče da su počinile krivična dela nasilje u porodici. I.S. se tereti da je vršio nasilje nad svojom snajom i bratom, D.M. nad svojom bivšom suprugom i sinom, dok se V.H. sumnjiči da je nasilje vršio nad svojom vanbračnom suprugom.

Prema zakonu Republike Srbije, krivično delo nasilje u porodici je ozbiljno krivično delo koje se smatra posebno teškim jer ugrožava sigurnost i dobrobit članova porodice. Ove optužbe su veoma ozbiljne i ukazuju na potrebu za adekvatnom zaštitom žrtava nasilja u porodici.

Prema navodima javnih tužilaca, saslušanje osumnjičenih je prošlo u skladu sa zakonom, a odluka o daljim koracima će biti doneta nakon detaljnog razmatranja dokaza i svedočenja žrtava. Nasilje u porodici je ozbiljan problem u društvu koji zahteva hitnu reakciju nadležnih organa kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo dalje zlostavljanje.

Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtve, kako fizičke, tako i emocionalne. Žrtve nasilja često trpe dugoročne traume i probleme sa psihičkim zdravljem, a ponekad se suočavaju i sa smrtno opasnim situacijama. Zbog toga je važno da se žrtve zaštite i pravda zadovolji kako bi se sprečilo ponavljanje ovakvih slučajeva u budućnosti.

Prema istraživanjima, veliki broj žena širom sveta trpi nasilje u porodici, kao i deca i muškarci. Nasilje nad ženama je posebno ozbiljan problem koji zahteva sistematsko rešavanje i odgovor celog društva. Svi moramo raditi zajedno kako bismo stvorili sigurno okruženje za sve članove porodice i sprečili nasilje u svim oblicima.

Pored kaznene odgovornosti počinioca, važno je raditi na prevenciji nasilja u porodici i pružiti podršku žrtvama. Organizacije civilnog društva, državne institucije i mediji imaju važnu ulogu u podizanju svesti o ovom problemu i edukaciji javnosti o tome kako prepoznati i reagovati na nasilje u porodici.

Važno je i da žrtve znaju da nisu same i da imaju pravo na zaštitu i pomoć. Postoje organizacije i institucije koje pružaju podršku žrtvama nasilja u porodici, kao što su sigurne kuće, savetovališta, telefonske linije za pomoć žrtvama i druge vrste podrške.

Nasilje u porodici nije privatna stvar, već kršenje ljudskih prava i društveni problem koji zahteva rešavanje na svim nivoima. Svako od nas ima odgovornost da prepozna nasilje u porodici, reaguje na njega i podrži žrtve u njihovoj borbi za pravdu i sigurnost.

Ova suđenja predstavljaju važan korak ka unapređenju pravde i zaštite žrtava nasilja u porodici. Nadamo se da će pravda biti zadovoljena i da će ove optužbe poslužiti kao primer za sve one koji su skloni nasilju da će biti odgovorni za svoje postupke.

Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji zahteva hitnu reakciju društva i nadležnih institucija. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurno okruženje za sve članove porodice i sprečiti ponavljanje ovakvih slučajeva.

Zakonodavstvo Republike Srbije strogo kažnjava nasilje u porodici i pruža zaštitu žrtvama. Važno je da se žrtve ohrabre da prijave nasilje i da im se pruži podrška u procesu pravde. Samo uz zajedničke napore možemo okončati nasilje u porodici i stvoriti sigurno okruženje za sve članove društva.

Milan Petrović avatar