Turska planira da započne restauraciju kupole na čuvenoj džamiji Aja Sofija, koja je jedno od najvažnijih arhitektonskih dela na svetu. Ovaj projekat predstavljaće značajan korak u očuvanju ovog zdanja koje datira iz 537. godine. Eksperti ističu da će obnova kupole biti jedan od najvećih projekata rekonstrukcije u istoriji Aja Sofije.
Aja Sofija je prvobitno sagrađena kao hrišćanska crkva tokom vladavine Vizantijskog cara Justijan I. Tokom više od 900 godina, bila je najveća crkva u hrišćanskom svetu, sve do 1453. kada je sultan Mehmet II osvojio Carigrad. Nakon osvajanja, Aja Sofija je pretvorena u jednu od najpoznatijih džamija u Otomanskom Carstvu, gde je ostala više od pet vekova. Godine 1935. sekularna Turska Republika je Aja Sofiju proglasila muzejom, ali je 2020. godine predsednik Redžep Tajip Erdogan vratio njen status kao džamije.
Istoričarka umetnosti Asnu Bilban Jalcin izjavila je da će proces restauracije biti izazovan, ali da će otvoriti novo poglavlje u istoriji ovog monumentalnog zdanja. „To zdanje je zaista puno iznenađenja jer ponekad stvari krenu u pravcu u kojem ne očekujete“, rekla je ona za Rojters. Projekat ojačavanja kupole fokusiraće se na strukturalne slabosti koje su identifikovane tokom simulacije potencijalnog zemljotresa, s obzirom na to da je Turska poznata kao trusno područje.
Stručnjaci naglašavaju da će Aja Sofija ostati otvorena za vernike i turiste tokom radova na restauraciji, što će omogućiti posetiocima da i dalje uživaju u njenoj arhitektonskoj lepoti i istorijskom značaju. Iako nije preciziran datum završetka obnova kupole, stručnjaci su ukazali na moguće izazove, kao što su nepovoljni vremenski uslovi i nepredviđeni dodatni radovi koji bi mogli usporiti napredak.
Aja Sofija je poznata po svojoj impozantnoj kupoli koja se uzdiže na visini od 55 metara. Ova kupola je tokom vekova bila predmet mnogih istraživanja i restauracija, a sada je vreme da se obezbedi njena dugoročna stabilnost. Projekat restauracije obuhvatiće analizu i sanaciju svih slabih tačaka, kao i primenu savremenih tehnika kako bi se osiguralo da zgrada izdrži buduće potrese.
Pored toga, Aja Sofija je i kulturno nasleđe koje privlači milione posetilaca svake godine. Njena bogata istorija i arhitektonska lepota čine je jednim od najvažnijih turističkih odredišta u Turskoj. Očekuje se da će obnova kupole dodatno povećati njen značaj i privlačnost, kako za lokalno stanovništvo, tako i za turiste iz celog sveta.
U globalnom kontekstu, Aja Sofija simbolizuje fuziju različitih kultura i religija, što je čini jedinstvenim mestom susreta između Istoka i Zapada. Njen status kao džamije naglašava značaj očuvanja kulturnih i religijskih identiteta, dok istovremeno pruža platformu za dijalog između različitih tradicija.
Restauracija kupole je samo jedan od koraka u očuvanju Aja Sofije za buduće generacije. Ovaj projekat će zahtevati saradnju između arhitekata, inženjera, istoričara umetnosti i drugih stručnjaka, kako bi se osiguralo da se svi aspekti njene jedinstvene strukture i umetničkih dela adekvatno očuvaju.
U svetlu svih ovih informacija, Aja Sofija ostaje simbol otpornosti i trajne lepote, sa istorijom koja se proteže kroz vekove. Njena restauracija će ne samo revitalizovati ovaj dragulj arhitekture, već će i omogućiti da se nastavi priča o njenom značaju u svetu. Očekuje se da će ovaj projekat privući pažnju i podršku kako lokalnih, tako i međunarodnih zajednica, koje prepoznaju važnost očuvanja ovakvih kulturnih blaga.