Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je započelo postupak u vezi sa krivičnom prijavom koju je podneo student Miloš Pavlović, zajedno sa još nekoliko osoba, protiv rektora Univerziteta u Beogradu, Vladana Đokića. U prijavi se navodi povreda ravnopravnosti, a tužilaštvo je zatražilo od Rektorata Univerziteta da dostavi potrebne informacije. U svom saopštenju, tužilaštvo je istaklo da nije zakazano saslušanje rektora Đokića za današnji dan, niti za neki drugi datum, što je izazvalo interesovanje medija.
U saopštenju Prvog osnovnog javnog tužilaštva se precizira da je zahtev za prikupljanje informacija upućen zbog krivične prijave podnete 17. marta 2025. godine. U prijavi se Đokiću stavlja na teret povreda ravnopravnosti prema članu 128 stav 2 Krivičnog zakonika. Tužilaštvo je 31. marta 2025. godine zatražilo od Rektorata da dostavi određene odluke i pojašnjenja o načinu rada Rektorata, što ukazuje na ozbiljnost situacije.
Rektor Đokić je ranije obavestio predsednika Vlade Srbije, Đuru Macutu, da neće moći da prisustvuje sastanku u Vladi zbog zahteva tužilaštva. U otvorenom pismu premijeru, Đokić je naveo da je primio poziv za davanje obaveštenja u vezi sa krivičnom prijavom, naglašavajući da se očekuje brzo postupanje po ovom pitanju. On je takođe pomenuo da je ovo druga krivična prijava protiv njega u kratkom vremenskom periodu, podneta od istih osoba, ali sa drugačijom pravnom kvalifikacijom.
U vezi sa ovim događajima, Đokić je istakao da akademska zajednica prepoznaje postupanje kao sistemski pritisak, s ciljem destabilizacije Univerziteta i onemogućavanja konstruktivnog dijaloga o rešavanju institucionalne krize. On je naglasio da su se on i predstavnici Univerziteta spremno odazvali pozivu predsednika Vlade, verujući da postoji stvarna namera da se pokrene proces normalizacije stanja u visokom obrazovanju i obezbede uslovi za završetak školske godine.
Prethodnog dana, Đokić se sastao sa predsednikom Vlade Đurom Macutom, a sastanku su prisustvovali i ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Bela Balint, kao i prodekan za finansije Zorica Vujić i prorektor za nastavu Dejan Filipović. Ovaj sastanak je bio deo napora da se pronađu rešenja za probleme u obrazovnom sistemu, a rektor je izrazio nadu u konstruktivnu saradnju sa vladinim institucijama.
Ova situacija oko rektora Đokića i krivične prijave otvorila je brojne diskusije o stanju u visokom obrazovanju u Srbiji. Mnogi smatraju da su ovakvi postupci tužilaštva i pritisci na akademsku zajednicu deo šireg problema koji se odnosi na autonomiju univerziteta i slobodu akademskog izražavanja. Očekuje se da će dalji razvoj događaja imati značajan uticaj na budućnost Univerziteta u Beogradu i njegovu sposobnost da funkcioniše kao nezavisna institucija.
U Srbiji, autonomija univerziteta je važna tema koja se često razmatra u kontekstu političkih pritisaka i uticaja na obrazovanje. Pitanje povrede ravnopravnosti u akademskom okruženju može imati dugoročne posledice za reputaciju univerziteta i poverenje studenata u institucije. Kako će se situacija razvijati i kakve će mere biti preduzete ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno – akademska zajednica će pažljivo pratiti ovaj slučaj i reagovati na sve eventualne pokušaje pritisaka i osporavanja autonomije.
U ovom trenutku, svi učesnici, uključujući studente, profesore i administraciju, očekuju da će se situacija razjasniti i da će se omogućiti nastavak dijaloga koji će doprineti stabilnosti i razvoju Univerziteta u Beogradu. U međuvremenu, pravosudni sistem će imati ključnu ulogu u rešavanju ovog slučaja i određivanju daljih koraka.