U posljednjim izjavama političkog filozofa, Dragoljuba Kojčića, izneseni su stavovi o trenutnoj situaciji na Kosovu i Metohiji. Kojčić ističe da tzv. Kosovo vodi politiku koja seže do krajnjih granica nasilja, dok se srpska strana maksimalno trudi da iskoristi dijalog i naglašava važnost Briselskog sporazuma.
U razgovoru za Tanjug, Kojčić je istaknuo da, unatoč tome što se Kosovo kreće prema nasilnoj politici, pregovori će morati biti ključni faktor u rješavanju situacije. Naglasio je da se Srbija maksimalno pridržava logike pregovora, dok premijer privremenih prištinskih institucija, Aljbin Kurti, inzistira na nasilju. Kojčić smatra da će pobjednik ovisiti o međunarodnim odnosima.
Ova izjava dolazi u kontekstu stalnih napetosti između Srbije i Kosova, te pokušaja da se pronađe rješenje kroz dijalog. Briselski sporazum, potpisan 2013. godine, predstavlja važan dokument u procesu normalizacije odnosa između Beograda i Prištine. Međutim, implementacija ovog sporazuma često nailazi na prepreke i protivljenje s obje strane.
S obzirom na kompleksnost situacije, važno je istaknuti da su međunarodni odnosi ključni faktor u rješavanju pitanja Kosova i Metohije. Stavovi velikih sila poput Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine, Europske unije i drugih zemalja imaju značajan utjecaj na tijek pregovora i konačan ishod. Stoga je nužno da se dijalog i pregovori nastave uz podršku međunarodne zajednice.
Važno je istaknuti i ulogu civilnog društva u ovoj situaciji. Građani Srbije i Kosova, kao i lokalne zajednice na Kosovu i Metohiji, imaju važnu ulogu u promicanju mira, suradnje i suživota. Inicijative koje promiču međuetničku toleranciju i suradnju trebaju biti podržane i poticane kako bi se izgradilo povjerenje između zajednica i stvorili temelji za održivi mir.
Također, važno je naglasiti da je pitanje povratka izbjeglica i raseljenih osoba još uvijek otvoreno. Mnogi ljudi iz srpske zajednice na Kosovu i Metohiji još uvijek nisu u mogućnosti vratiti se u svoje domove i vratiti se normalnom životu. Stoga je važno da se nastavi rad na stvaranju uvjeta za povratak izbjeglica i raseljenih osoba te njihovu integraciju u društvo.
Uz to, pitanje kulturne baštine na Kosovu i Metohiji također zahtijeva pažnju i zaštitu. Mnogi kulturni i vjerski spomenici od velike su važnosti za srpsku povijest i identitet te su u prošlosti bili izloženi različitim oblicima uništavanja i oštećenja. Stoga je važno da se ovim spomenicima pruži odgovarajuća zaštita kako bi se sačuvali za buduće generacije.
Ukupno gledano, situacija na Kosovu i Metohiji i dalje predstavlja kompleksan izazov s velikim političkim, sigurnosnim, ekonomskim i društvenim aspektima. Važno je da svi dionici, uključujući političke vođe, međunarodnu zajednicu, civilno društvo, kao i lokalne zajednice, nastave s naporima za pronalaženje održivog rješenja kroz dijalog, suradnju i poštovanje međunarodnog prava. Samo kroz zajednički rad i predanost može se stvoriti perspektiva mirnog i prosperitetnog života za sve ljude na Kosovu i Metohiji.