U BRISELU NASTAVAK RAZGOVORA BEOGRADA I PRIŠTINE: Na dnevnom redu ukidanje dinara

Jovana Radić avatar

Delegacije Srbije i Kosova će danas nastaviti razgovore u Briselu o odluci kosovske vlade da uvede zabranu gotovinskog poslovanja na teritoriji Kosova i Metohije. Ova tema će biti jedna od glavnih tačaka dnevnog reda nove runde dijaloga između Beograda i Prištine.

Kosovska vlada nedavno je donela odluku da se zabrani gotovinsko poslovanje na teritoriji Kosova i Metohije, što je izazvalo negativne reakcije u srpskoj zajednici na Kosovu i Metohiji, ali i u Srbiji. Beograd je ocenio ovu odluku kao još jedan pokušaj da se oteža položaj Srba na Kosovu i Metohiji i da se naruši njihova ekonomska stabilnost.

Srbija će na sastanku u Briselu insistirati na ukidanju ove odluke i na pronalaženju rešenja koje će omogućiti normalno funkcionisanje ekonomskih aktivnosti na teritoriji Kosova i Metohije. Srpska delegacija će istaći da zabrana gotovinskog poslovanja predstavlja kršenje osnovnih ekonomskih prava Srba na Kosovu i Metohiji i da bi njeno ukidanje doprinelo stvaranju povoljnije atmosfere za dijalog i pomirenje između Beograda i Prištine.

Sa druge strane, kosovska delegacija će braniti odluku kosovske vlade i istaći da je ona usmerena ka suzbijanju sive ekonomije, korupcije i pranja novca na teritoriji Kosova i Metohije. Oni će istaći da je zabrana gotovinskog poslovanja deo šire strategije kosovske vlade za jačanje legalnih institucija na teritoriji Kosova i Metohije i da ne bi trebalo da predstavlja prepreku za normalan život i rad Srba na tom prostoru.

Ipak, postoji mogućnost da se dođe do kompromisnog rešenja na ovom pitanju tokom razgovora u Briselu. Predstavnici Evropske unije će biti posrednici u dijalogu između Beograda i Prištine i nastojaće da olakšaju postizanje sporazuma koji će biti prihvatljiv za obe strane. Očekuje se da će se delegacije Srbije i Kosova usredsrediti na pronalaženje rešenja koje će omogućiti normalno funkcionisanje ekonomskih aktivnosti na teritoriji Kosova i Metohije, uz poštovanje osnovnih prava svih građana.

Pored pitanja gotovinskog poslovanja, delegacije Srbije i Kosova će razmotriti i druge teme od značaja za unapređenje odnosa između Beograda i Prištine. Razgovori će se fokusirati na pitanja vladavine prava, ekonomske saradnje, pitanje nestalih lica i druga otvorena pitanja između dve strane.

Dijalog između Beograda i Prištine odvija se pod okriljem Evropske unije u cilju postizanja sveobuhvatnog sporazuma koji bi omogućio normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova. Očekuje se da će nova runda razgovora biti korak ka postizanju pomirenja između dve strane i unapređenju regionalne stabilnosti na Balkanu.

Srbija će i dalje insistirati na zaštiti prava Srba na Kosovu i Metohiji i na pronalaženju rešenja koje će omogućiti njihov miran život i rad na tom prostoru. Sa druge strane, Kosovo će nastaviti da se zalaga za jačanje svojih institucija i suzbijanje ilegalnih aktivnosti na teritoriji Kosova i Metohije.

Danas se očekuje da će delegacije Srbije i Kosova imati konstruktivne razgovore u Briselu i da će uspeti da postignu zajednički sporazum koji će biti koristan za obe strane. Evropska unija će nastaviti da podržava dijalog između Beograda i Prištine i da posreduje u rešavanju otvorenih pitanja između dve strane.

Konačni cilj dijaloga između Beograda i Prištine je postizanje sveobuhvatnog sporazuma koji će omogućiti normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova i stvaranje boljih uslova za život svih građana na Balkanu. Danas će se nastaviti razgovori u Briselu sa nadom da će doći do korisnih rezultata i da će se pronaći rešenje koje će biti prihvatljivo za obe strane.

Jovana Radić avatar