U Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije, održana je izložba pod nazivom „Zlatni presek“ u čast renomiranog pisca i slikara Mome Kapora. Ova izložba je rezultat dugogodišnje saradnje između Zadužbine Momo Kapor i Medija centra „Odbrana“, a otvorena je uoči 88. godišnjice njegovog rođenja, koja se obeležava 8. aprila. Ova izložba je šesta po redu u nizu događaja posvećenih Kaporovom stvaralaštvu, a organizovana je s ciljem očuvanja sećanja na njegov jedinstveni opus i ličnost.
Na otvaranju izložbe, Dragana Marković, urednica kataloga, istakla je Kaporovu sposobnost da kroz reči prenese slike, naglašavajući njegovu jednostavnost i neposrednost u umetničkom izražavanju. „Momo Kapor, čovek koji priča slike ili slika priče, razapet između dve profesije, samouvereno gospodari sopstvenim čudom“, rekla je Marković.
Ljiljana Kapor, supruga Mome Kapora, obratila se prisutnima i ukazala na to da izložba sadrži više od 50 njegovih crteža, pastela i slika, koji su svi povezani zajedničkim imeniteljem – linijom. „Za Momu je crtež bio polazna tačka i osnova svega. On je imao lakoću u crtežu i stvarao je lepotu oko sebe“, dodala je Kapor.
Pre otvaranja izložbe, prisutnima je prikazan film Mirjane Bobić Mojsilović „Momo Kapor od A do Š“, koji kroz svako slovo azbuke prikazuje različite aspekte Kaporovog života, nudeći bogato tkanje sinonima za ovog velikog umetnika.
Pesnik i likovni kritičar Dragan Jovanović Danilov govorio je o Kaporovoj umetnosti, ističući da je crtanje za njega bilo poput plesa, pun strasti i obožavanja. „Na njegovim crtežima sve je izgrađeno na ushićenom obožavanju. Sve se izliva u čistoj ljubavi i zahvalnosti svetu što postoji“, rekao je Jovanović.
Izložba „Zlatni presek“ obuhvata raznovrsne umetničke radove, kao što su „Dunav i Sava“, „Detinjstvo“, „Materinstvo“, „Sestra“, „Studija akta“, „Pieta“, „Stari ribar“, „Anđeo za Liki“, „Lepa Niverneza“ i „Beograd na šeširu“. Takođe, posetioci mogu videti naslove kao što su „Ilustracija za knjigu ‘Dunavske balade’“, „Hercegovački Isus“, „Guslar“, „Lovački pas, rabadžija“, „Pijanista u Njujorku“ i mnoge druge radove do 30. aprila.
Momo Kapor rođen je 8. aprila 1937. godine u Sarajevu, a preminuo je 3. marta 2010. u Beogradu, gradu koji je duboko voleo. Njegova karijera obuhvatala je različite umetničke forme; bio je slikar, pisac i dugogodišnji novinar. Kao akademski slikar, završio je beogradsku Likovnu akademiju, gde je učio kod profesora Nedeljka Gvozdenovića. Njegova dela, uključujući knjige kao što su „Una“, „Zelena čoja Montenegra“, „Provincijalac“ i „Magija Beograda“, prevedena su na mnoge svetske jezike.
Kapor je bio poznat po tome što je sam ilustrovao svoje knjige, a njegova umetnost je izlagana na raznim mestima, uključujući Njujork, Ženevu, Pariz, kao i u Beogradu i Novom Sadu. Pored slikarskog stvaralaštva, bio je i autor scenarija za mnoge radio i TV emisije, uključujući poznati film „Valter brani Sarajevo“.
On je bio redovni član Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske. Momo Kapor bio je oženjen Ljiljanom Kapor, sa kojom je imao dve ćerke. Njegovo bogato stvaralaštvo i doprinos kulturi i umetnosti ostaviće dubok trag u sećanju svih koji su ga poznavali i cenili.