Prema izvještaju Evrostatsa, prošle godine u Evropskoj uniji je zabilježen značajan porast broja električnih automobila na baterije. Ukupan broj ovih vozila porastao je na 4,5 miliona, što predstavlja povećanje od 48,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu kada ih je bilo tri miliona. Udio električnih automobila na baterije među novim registracijama vozila u EU dostigao je 14,6 odsto.
Ovi podaci ukazuju na sve veću popularnost električnih automobila u Evropskoj uniji. Ova vrsta vozila je sve češći izbor potrošača zbog ekoloških razloga, s obzirom na činjenicu da su električni automobili održiviji i manje štetni po okolinu u poređenju sa vozilima koja koriste fosilna goriva.
Razlog za porast broja električnih automobila može se pripisati i povećanom interesu država članica EU za podsticanje tranzicije ka održivijem načinu transporta. Mnoge zemlje su uvele različite subvencije i olakšice za vlasnike električnih vozila, kao što su premije pri kupovini, poreske olakšice i besplatno parkiranje.
Takođe, razvoj infrastrukture za punjenje električnih automobila igra ključnu ulogu u popularizaciji ove vrste vozila. Postavljanje punjača duž puteva i u gradovima omogućava vozačima veću mobilnost i lakšu smanjenje straha od prekida u snabdijevanju energijom.
Najveći porast broja električnih automobila zabilježen je u zemljama poput Njemačke, Francuske, Norveške i Švedske, gdje su vlasti aktivno radile na promovisanju održive mobilnosti i podsticanju kupovine električnih automobila.
Još uvijek postoji mnogo prostora za dalji rast električne mobilnosti u Evropskoj uniji. Ključni izazovi u tom procesu uključuju povećanje kapaciteta proizvodnje baterija, smanjenje troškova proizvodnje električnih automobila i dodatno unapređenje infrastrukture za punjenje.
Prema nedavnom istraživanju, upravo su visoke cijene električnih automobila i nedovoljna dostupnost punjača glavne prepreke koje stoje na putu šireg usvajanja ove vrste vozila. Međutim, sa kontinuiranim ulaganjem u tehnološki napredak i podršku vlada, očekuje se da će se ovi izazovi prevazići u narednim godinama.
Uzimajući u obzir činjenicu da su električni automobili ključni faktor u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i borbi protiv klimatskih promjena, važno je da se ovi automobili sve više integrišu u saobraćajni sistem EU.
Sve veći broj gradova u Evropskoj uniji prepoznaje važnost prelaska na električnu mobilnost i uvodi mjere kako bi olakšali život vlasnicima električnih automobila. To uključuje izgradnju više biciklističkih staza, proširenje javnog prevoza i ograničavanje pristupa vozilima sa motorima sa unutrašnjim sagorjevanjem u određenim dijelovima grada.
Nadalje, neke zemlje su najavile planove za potpunu zabranu prodaje novih vozila sa benzinskim i dizel motorima do određene godine, što će dodatno ubrzati tranziciju ka električnim automobilima.
U zaključku, porast broja električnih automobila na baterije u Evropskoj uniji je ohrabrujući trend koji donosi brojne ekološke i ekonomske koristi. Sa podrškom država članica, daljim ulaganjem u infrastrukturu i tehnološki razvoj, očekuje se da će električna mobilnost postati dominantna forma transporta u budućnosti. Ova tranzicija je ključna za smanjenje klimatskih promjena i stvaranje održivijeg okruženja za sve građane Evropske unije.