Nova godina se bliži, a sa njom dolazi i tradicionalna prednovogodišnja groznica za kupovinom. Međutim, ove godine situacija je drugačija. Kupci su sve više razočarani jer umesto pravih popusta, često izlaze iz prodavnica praznih ruku. Dejan Gavrilović iz „Efektive“ objašnjava da su novogodišnja sniženja često obmanjujuća, jer cene ostaju iste, a samo se stavlja etiketa sa popustom koji vraća cenu na početni iznos. Ovo se dešava već nekoliko godina, a kupci su primetili ovu praksu i sve manje se žale. Čak i kada proizvod deluje kao dobar „ulov“ na reklami, često ispadne varka. Trgovci često podižu cene pre praznika, a onda dodaju popust koji ne donosi pravu uštedu.
Sniženja od 10, 20 ili 30 odsto su daleko od spektakularnih popusta koji su standard u drugim evropskim zemljama. U Srbiji se čini da je cilj trgovaca maksimalna zarada u vreme praznika. Januar je tradicionalno mesec pravih sniženja, kada trgovci pokušavaju da se reše zaliha koje nisu uspeli da prodaju tokom praznika. Mali prodavci obično čuvaju reputaciju i imaju niže cene čak i bez sniženja. Na internetu se takođe mogu naći saveti kako izbeći prevare i pronaći prave popuste.
Sezonsko sniženje zimske kolekcije je počelo u Srbiji, a traje najduže 60 dana. Zakon o trgovini razlikuje sezonsko sniženje, rasprodaju i akcijsku prodaju. Prodavci su obavezni da istaknu staru i novu cenu, a najmanje jedna petina proizvoda mora da bude obuhvaćena popustom ako je istaknut najveći procenat sniženja. Ponuđena roba na sezonskom sniženju treba da bude iz zimske i jesenje kolekcije, a ne letnje. Potrošači mogu prijaviti zloupotrebe tržišnoj inspekciji ili organizacijama za zaštitu potrošača. Kupci treba da budu oprezni kako bi izbegli prevare trgovaca, jer se rasprodaja može organizovati samo u određenim situacijama, kao što je zatvaranje prodavnice ili prestanak prodaje određene robe. Akcijske prodaje ne mogu trajati duže od 31 dana.
U zaključku, prednovogodišnja groznica za kupovinom može biti razočaravajuća ako kupci nisu oprezni. Važno je pratiti cene mesecima unazad, pripaziti na lažna sniženja i proveriti online kupovinu kako bi se izbegle prevare. Trgovci često koriste obmanjujuće taktike kako bi privukli kupce, ali uz malo pažnje mogu se pronaći pravi popusti i uštedeti novac. Kupovina tokom praznika može biti isplativa ako se prate zakoni i saveti zaštite potrošača.