U Hramu svetog Save počela liturgija za Badnji dan, prisustvuje veliki broj vernika

Milan Petrović avatar

Badnji dan, koji se obeležava 6. januara, predstavlja poslednji dan božićnog posta i najavljuje proslavu rođenja Isusa Hrista. U Hramu svetog Save u Beogradu, jutarnja liturgija za Badnji dan je počela malo posle 9 časova, okupivši veliki broj vernika. Liturgija svetog Vasilija Velikog, koja se služi samo u određene dane, uključujući nedelje Velike Četrdesetnice, Veliki četvrtak, Veliku Subotu, praznike Rođenja Hristova i Bogojavljenje, kao i praznik Svetog Vasilija.

Badnji dan je nazvan po badnjaku, koji se na taj dan seče i pali. Badnjak je obično mlado cerovo ili hrastovo drvo, simbol drveta koje su pastiri doneli Josifu i Mariji da založe vatru u pećini gde je rođen Isus. Običaj je da se badnjak seče rano ujutru, a domaćin ga donosi u kuću tek sa prvim mrakom, stavljajući ga na ognjište. Badnji dan predstavlja porodični praznik, gde se porodica okuplja za posnom trpezom kako bi dočekala dan rođenja Hristovog.

Na Badnje veče se ne spava, već se bdi i očekuje trenutak rođenja Hristovog. U pravoslavnim hramovima se služi liturgija, kao i večernja služba sa paljenjem badnjaka. U Hramu svetog Save u Beogradu, paljenje badnjaka počinje u 16 časova, dok je bdenije zakazano za 17 časova. Arhijerejska božićna liturgija će se održati u ponoć, kao i ujutru u devet sati.

Badnji dan predstavlja dan velike radosti i sreće, gde se slavi rođenje Isusa Hrista. Ovo je vreme kada se porodice okupljaju, deleći ljubav, radost i blagostanje. Tradicionalni običaji poput sečenja badnjaka, paljenja vatre, unošenja žita u kuću za plodnu godinu, i služenja liturgije u hramu, čine ovaj praznik jedinstvenim i posebnim za pravoslavne vernike.

Badnji dan je vreme kada se slavi vera, ljubav i zajedništvo, gde se porodica okuplja kao jedno, sa nadom i verom u bolju budućnost. Ovaj praznik podseća nas na važnost tradicije, običaja i duhovnosti, podstičući nas da negujemo ljubav prema bližnjima, solidarnost i poštovanje prema tradiciji i veri.

Ukupno gledano, Badnji dan je praznik koji simbolizuje radost, mir i ljubav, podsećajući nas na važnost porodice, vere i tradicije. Ovaj praznik je prilika da se okupimo, slavimo i delimo ljubav i radost sa svojim najbližima, gradeći tako snažne veze i zajedničke vrednosti. Neka nam Badnji dan donese blagoslove, sreću i mir u duši, podstičući nas da budemo bolji ljudi, saosećajniji i ljubazniji prema svima oko nas.

Milan Petrović avatar