Arheolozi su nedavno pronašli sahranu „vampira“ iz 13. vijeka tokom istraživanja nekropole u Starom gradu u Pakracu. Ova neobična sahrana izdvaja se na nekropoli zbog neobične pogrebne prakse i izuzetno dobro očuvanog sanduka, što je nešto što nije viđeno kod drugih sanduka iz tog perioda. Lokalitet Stari grad Pakrac je srednjovjekovna tvrđava koja je građena u dvije faze, a arheološka istraživanja na ovom lokalitetu započela su 2017. godine i traju do danas.
Otkriveni „vampir“ je sahranjen u luksuznom drvenom sarkofagu u obliku krova na dvije vode sa vertikalno postavljenim zabatima. Sanduk je bio veoma dobro očuvan jer je osam vijekova bio potopljen u dubokom mulju. Kada su arheolozi otvorili sanduk, uočili su skeletne ostatke, vjerovatno muškarca, ali bez glave. Ovakve sahrane se obično pripisuju „vampirskim“ sahranama jer se vjerovalo da pokojnik bez glave neće izaći iz groba i nanijeti zlo živima. Uz skelet su pronađeni dijelovi životinjske vilice na mjestu glave, što je ukazivalo na to da su nakon sahrane postavljani kako bi se spriječilo izlazak „vampira“ iz groba.
Postoje mnoge „vampirske“ sahrane širom Europe koje su potvrđene i iz istorijskih izvora i arheološki. Ova praksa se seže od mlađeg kamena doba do srednjeg vijeka i nije neuobičajena. U srednjem i novom vijeku, ove prakse postaju sve češće, a najviše primjera potiče iz Poljske i Bugarske. Dolaskom novog vijeka, sve više istorijskih zapisa o „vampirima“ se pojavljuje, a prvog takvog zapisa u Hrvatskoj datira iz 1403. godine.
Antropološka analiza skeletnih ostataka će dati nove podatke o pokojniku i možda dati odgovore na pitanje zašto je bio sahranjen na ovakav način. Arheološka istraživanja na Starom gradu u Pakrarcu su i dalje u toku, a svakodnevno otkrića pružaju nove uvide u prošlost ovog zanimljivog lokaliteta. Pratite nas na našim društvenim mrežama kako biste bili u toku sa najnovijim otkrićima i saznanjima iz svijeta arheologije.