U Iranu produženo glasanje na predsedničkim izborima zbog vrućine

Milan Petrović avatar

Na predsedničkim izborima u Iranu, Centralna izborna komisija je odlučila da produži glasanje do 22:00, a u slučaju potrebe, ministar unutrašnjih poslova može ponovo produžiti glasanje, izjavio je predsednik CIK-a Seied Mohamad Taki Šahčeragi. Zbog vrućina, primećeno je pojačano prisustvo ljudi na biračkim mestima u popodnevnim časovima. Preko 61.450.000 iranskih birača ima pravo glasa na oko 59.000 biračkih mesta, uključujući preko 15.000 mobilnih. Takođe, postavljeno je 340 biračkih mesta u 100 zemalja radi omogućavanja iranskim iseljenicima da učestvuju na izborima. Policijske snage, pripadnici Korpusa čuvara islamske revolucije (IRGC) i Basija su zaduženi za bezbednost izbora.

Na izborima se bore četiri kandidata koje je odredio Ustavni sud od ukupno 80 prijavljenih kandidata. To su Said Džalili, Mostafa Purmohamadi, Mohamed Baker Kalibaf i Masud Pezeškijan, dok su Alireza Zakani i Amir Hosein Kazizadeh Hašemi isključeni iz trke. Nova administracija će stupiti na vlast krajem juna ili početkom jula i obavljati dužnost četiri godine. Ovi izbori se održavaju godinu dana pre roka, nakon što je iranski predsednik Ebrahim Raisi poginuo u avionskoj nesreći u maju.

Helikopter sa predsednikom Raisijem i njegovom pratnjom srušio se 19. maja u severozapadnim planinskim šumama, pri čemu su poginuli i ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahijan i još šest iranskih zvaničnika. Uprkos ovom tragičnom događaju, iranski narod nastavlja sa procesom glasanja i izbora novog predsednika.

Nacionalni izbori u Iranu su važan politički događaj koji je praćen velikom pažnjom širom sveta. Ovaj proces demokratskog izbora šefa države važan je za političku stabilnost i budućnost Irana. Sa velikim brojem birača i biračkih mesta, iranski izbori su kompleksni i zahtevaju pažljivo planiranje i organizaciju kako bi se obezbedila legitimnost i transparentnost celog procesa.

Unutrašnja politička situacija u Iranu je kompleksna i često kontroverzna, posebno sa međunarodnim tenzijama i spoljnim pritiscima. Izbor predsednika je ključan za određivanje buduće politike zemlje u smislu spoljne diplomatije, ekonomije i unutrašnjih reformi. Odluka o kandidatima, kao i finalni rezultati izbora, mogu imati veliki uticaj na budućnost Irana i njegovih odnosa sa svetom.

Uloga Ustavnog suda i Centralne izborne komisije u ovim izborima je od presudnog značaja za osiguranje integriteta i legitimnosti izbornog procesa. Važno je da se obezbedi fer i slobodno glasanje za sve građane, bez obzira na političke i verske pripadnosti. Pratnja policije i vojnih snaga je ključna za održavanje reda i mira tokom izbornog procesa, kako bi se osiguralo da svaki glas bude brojan i da rezultati budu tačni.

Iranski narod ima pravo da izabere svog lidera i da odluči o pravcu razvoja zemlje. Ovi izbori su prilika za građane da izraze svoju volju i da budu deo demokratskog procesa. Važno je da se svaki birač oseća slobodno i sigurno da izrazi svoj glas, bez straha od represije ili pritiska.

Nakon izbora novog predsednika, Iran će ući u novu fazu političkog razvoja, sa novom administracijom koja će se suočiti sa mnogim izazovima i prilikama. Važno je da se pridržavaju demokratskih principa i vladavine prava, kako bi se osiguralo stabilno i prosperitetno budućnost za iranski narod. Očekuje se da novi lider bude sposoban da reši probleme zemlje i da unapredi odnose sa inostranstvom. Potrebno je da sarađuje sa svim političkim snagama unutar zemlje kako bi postigao nacionalni konsenzus i jedinstvo.

U zaključku, predsednički izbori u Iranu su važan događaj sa dubokim političkim, društvenim i ekonomskim implikacijama. Ovo je prilika za iranski narod da izabere svog lidera i da definiše budućnost zemlje. Važno je da izborni proces bude transparentan, fer i slobodan, kako bi rezultati bili legitimni i prihvaćeni od strane celog društva. Iranski izbori će imati dalekosežne posledice za političku scenu zemlje i njen položaj u regionu i svetu.

Milan Petrović avatar