Srbija bi, prema najavama iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), sredinom ove godine trebala da dobije novi Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS). Među ključnim novinama predviđenim u novom zakonu je trajno oduzimanje vozila za najteže prekršioce. Ova promena izazvala je brojne reakcije među vozačima i stručnjacima za saobraćaj.
Prema trenutnim pravilima, vozila se mogu privremeno oduzeti na rok od dve godine za vozače koji više puta krše propise, odnosno koji su već dva puta pravosnažno osuđeni zbog 18 najtežih prekršaja. Ovi prekršaji uključuju vožnju pod dejstvom alkohola sa više od 1,2 promila, odbijanje alkotestiranja, značajna prekoračenja brzine, kao i vožnju bez važeće vozačke dozvole. Uvođenjem novog zakona, vozači koji ponove ove prekršaje, nakon dve pravosnažne presude, trajno će ostajati bez vozila.
Ova najava izazvala je brojne komentare među čitaocima, koji su se pitali o ustavnosti trajnog oduzimanja privatne svojine. Mnogi smatraju da je automobil osnovno sredstvo za porodične potrebe i da oduzimanje može biti prekomernu kaznu. Jedan od čitalaca je istakao da „vozilo se ne može oduzeti jer je to privatna svojina“, predlažući da bi umesto toga trebalo uvesti doživotnu zabranu upravljanja motornim vozilima za bahate vozače.
Međutim, stručnjaci iz oblasti bezbednosti saobraćaja, poput Damira Okanovića iz Komiteta za bezbednost saobraćaja, smatraju da je ova zakonska odredba u skladu sa Ustavom. On podseća da je institut trajnog oduzimanja vozila već postojao u slučajevima nelegalnog taksiranja, kada je stotine vozila oduzeto zbog različitih prekršaja. Ustavni sud je ranije potvrdio da su takve mere u skladu sa zakonom.
Okanović dodaje da zakoni prepoznaju mogućnost oduzimanja imovine koja je korišćena za izvršenje prekršaja, naglašavajući da je zaštita života građana prioritet. „Pravo na život je daleko iznad prava na imovinu“, naglašava Okanović, ističući obavezu države da štiti živote svojih građana.
Iako se predlog o trajnom oduzimanju vozila može smatrati drakonskom kaznom, Okanović ukazuje da je to opravdano, s obzirom na težinu prekršaja. Uvođenje privremenog oduzimanja vozila 2023. godine bio je dobar potez, koji je omogućio da se uoče mogući nedostaci sistema. Očekuje se da će, kada se uvede trajno oduzimanje, svi ti nedostaci biti otklonjeni.
Na listi 18 saobraćajnih prekršaja, zbog kojih vozači mogu ostati bez vozila, nalaze se i prevoženje dece na nedozvoljenim mestima, prolazak kroz crvena svetla, kao i vožnja tokom zabrane upravljanja. Vozači koji su više puta pravosnažno osuđeni za bilo koji od ovih prekršaja, suočiće se sa trajnim oduzimanjem svojih vozila.
Kritičari novog zakona naglašavaju da bi trebalo obratiti pažnju na to kako će se primenjivati ove odredbe u praksi, i da li će biti dovoljno zaštite za vozače koji nisu bahati, ali se možda nađu u situaciji da prekrše zakon. Pitanje privatne svojine i prava vozača ostaje centralna tema u javnoj debati o novom zakonu, dok se očekuje da će konačna verzija ZOBS-a biti predstavljena u narednim mesecima.
U svakom slučaju, predložene mere imaju za cilj povećanje bezbednosti na putevima i smanjenje broja saobraćajnih nesreća, što je u interesu svih učesnika u saobraćaju. Ipak, kako će se te mere sprovoditi i koje će biti dugoročne posledice ostaje da se vidi.