Gruziјski aktivisti koji organizuju proteste u svojoj zemlji potvrđuju da su u kontaktu sa svojim kolegama u Srbiji. Ova saradnja ilustrira globalni trend građanskog aktivizma, koji se širi između različitih zemalja. Protesti u Gruziji i Srbiji počeli su gotovo istovremeno, a sličnosti u metodama otpora, sloganima i oblicima protesta su očigledne. Aktivisti iz obe zemlje prate jedni druge na društvenim mrežama, razmenjuju iskustva i usvajaju uspešne taktike, što ukazuje na sve veću međusobnu podršku i solidarnost.
Tati Melikišvili, jedna od gruzijskih aktivistkinja, naglašava da je upoznala srpske demonstrante koji izražavaju podršku zajedničkoj borbi protiv režima. Ona napominje da se u digitalnom dobu iskustva lako dele putem interneta, što omogućava aktivistima iz različitih zemalja da uče jedni od drugih. Melikišvili ističe da su oblici otpora srpskih demonstranata pokazali veću efikasnost, uprkos bogatom iskustvu građanskih protesta u Gruziji.
Shmagi Samkharadže, osnivač gruzijskog pokreta „Građanska harmonija“, takođe se osvrće na proteste u Srbiji i Slovačkoj, ističući da se može mnogo naučiti iz njihovih iskustava. On napominje da je oblik protesta u Srbiji, koji je doveo do ostavke premijera Vučevića, ostavio poseban utisak na gruzijske demonstrante, postavljajući pitanje da li bi trebalo slediti taj primer.
Ove veze između protestanata u Srbiji i Gruziji ukazuju na to da globalni građanski aktivizam ne poznaje granice. U članku se takođe navodi da su se studenti iz Gruzije obratili učesnicima studentske blokade u Srbiji, tražeći podršku. Nikola Ristić, aktivista iz Srbije, potvrdio je da je komunicirao sa jednim studentom iz Gruzije, koji ga je zamolio da uspostavi kontakt sa srpskim demonstrantima.
Ove informacije dolaze u trenutku kada su protesti u Gruziji ponovo postali masovni, a lokalni aktivisti se osećaju inspirisano događajima u drugim zemljama. Samkharadže ističe da je važno da pokreti u različitim zemljama dovedu do uspeha, što može poslužiti kao motivacija i za protestante u Gruziji.
U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje da li je ova međusobna podrška i saradnja između aktivista iz različitih zemalja znak nove faze globalnog građanskog aktivizma ili je reč o jednostavnoj solidarnosti. U svakom slučaju, činjenica da se aktivisti iz različitih delova sveta okupljaju oko zajedničkih ciljeva i razmenjuju iskustva može da posluži kao inspiracija za mnoge.
Ova situacija takođe ukazuje na to kako se društveni pokreti mogu razvijati u digitalnom dobu, gde informacije i iskustva lako pronalaze put do šire publike. Aktivisti se oslanjaju na društvene mreže da bi stvorili veze i razmenili informacije koje mogu poboljšati njihove metode otpora.
U zaključku, saradnja između protestanata u Srbiji i Gruziji predstavlja primer kako globalni građanski aktivizam može prevazići granice i stvoriti mreže podrške koje jačaju borbu protiv autoritarnih režima. Ova sinergija može doprineti efikasnosti protesta u obe zemlje, podstičući aktiviste da uče jedni od drugih i razvijaju nove strategije u njihovoj borbi za pravdu i demokratiju.