U Matici srpskoj u Novom Sadu uručena priznanja (FOTO)

Tamara Nikolić avatar

Na nedavno održanoj manifestaciji „Slovo ljubve“ u Matici srpskoj u Novom Sadu, održana je dodela književnih nagrada „Despotica Angelina Branković“. Ove prestižne nagrade uručene su Ljiljani Habjanović Đurović i Zoranu Đeriću za njihov doprinos književnosti. Ljiljana Habjanović Đurović dobila je nagradu za knjigu „Zapis duše“ posvećenu Prepodobnoj mati Angeline srpske, dok je Zoran Đerić nagrađen za knjigu pesama „Azbučne molitve“. Nagrada se sastoji od povelja i osvećenih ikona Prepodobne Mati Angeline srpske, a laureatima ju je uručio Radovan Vlahović, direktor Banatskog kulturnog centra.

Manifestacija „Slovo ljubve“ organizuje se kako bi se podsetilo na manje poznati deo srpske istorije, a posebno na period kada je deo Banata, kao i naselje Arača u posedu srpskih despota Stefana Lazarevića i Đurđa Brankovića. Ovi vladari su bili nastavljači nemanjićke tradicije na severu Save i Dunava. Negovanje sećanja na porodicu Branković započeto je 2011. godine osnivanjem manifestacije „Sija knjiga majke Angeline“ u Sečnju, kao i književne nagrade sa imenom Angeline Branković u Krušedolu. Manifestacija „Slovo ljubve“ proistekla je iz svečane akademije održane 2017. godine na Arači.

U programu manifestacije učestvovali su eminentni gosti poput dr Dragana Stanića, predsednika Matice srpske, Nenada Stanojevića i Lidije Mustedanagić, književnih kritičara, Sonje Kalajić, violinistkinje i Sonje Damjanović, prvakinje Drame SNP-a. Manifestacija je održana uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

Pored dodele književnih nagrada, tokom manifestacije organizovane su različite kulturne aktivnosti, predstave, koncerti i književne večeri. Cilj ovog događaja je promocija srpske književnosti, ali i podsećanje na važne istorijske događaje i ličnosti koje su obeležile srpsku kulturu. Ova manifestacija je postala tradicionalna i veoma važna za očuvanje kulturnog nasleđa i promociju književnosti na teritoriji Banata.

Književna nagrada „Despotica Angelina Branković“ ističe se kao jedno od najznačajnijih priznanja za doprinos srpskoj književnosti. Nagrada nosi ime po Prepodobnoj mati Angeline srpskoj, čiji je život i delo bio inspiracija za mnoge autore. Dobitnici ove nagrade se biraju na osnovu kvaliteta njihovog književnog rada, a priznanje se smatra velikim dostignućem u literarnom svetu.

Učesnici i posetioci manifestacije „Slovo ljubve“ imali su priliku da uživaju u bogatom kulturnom programu, upoznaju se sa radom nagrađenih autora i doprinesu očuvanju tradicije i kulturnog nasleđa srpskog naroda. Ova manifestacija je jedinstvena prilika da se afirmišu talenti iz oblasti književnosti i umetnosti, te da se podigne svest o važnosti očuvanja kulturnog nasleđa i tradicije.

Kroz dodelu književnih nagrada „Despotica Angelina Branković“ i organizaciju manifestacije „Slovo ljubve“, Banatski kulturni centar Novo Miloševo ističe važnost očuvanja istorijskih spomenika i tradicija na teritoriji Banata. Kroz različite kulturne događaje, centar promoviše srpsku književnost, umetnost i kulturu, te doprinosi obogaćivanju kulturne scene u ovom regionu.

Ova manifestacija predstavlja spoj tradicije i savremenosti, te se ističe kao važan događaj u kalendaru kulturnih manifestacija u Srbiji. Kroz afirmaciju književnosti i umetnosti, ova manifestacija doprinosi promociji srpske kulture i stvaralaštva, te podstiče stvaranje novih kulturnih vrednosti i dostignuća. Književna nagrada „Despotica Angelina Branković“ postala je sinonim za kvalitet i autentičnost u srpskoj književnosti, te se smatra jednim od najprestižnijih priznanja u oblasti književnosti.

Tamara Nikolić avatar