U Narodnom muzeju Vranja demantuju da je kod njih bronzana figurina sa poštanske marke tzv. Kosova

Tamara Nikolić avatar

Tako zovana država Kosovo plasirala je jučer još jednu neistinu putem svoje pošte, puštanjem u promet izdanja poštanskih marki „Bronzani jarac“. Marka prikazuje figuru koja se navodno čuva u Muzeju u Vranju i pripada kosovskom arheološkom nasljeđu. Na marki se nalazi brončana figura jarca koja potiče iz 6. vijeka p.n.e. Figura je slučajno otkrivena 1939. godine u Jaglenici, prigradu Prizrena. Ministarstvo kulture osudilo je ovaj pokušaj zloupotrebe kulturnog nasljeđa i lažnih tvrdnji s ciljem promocije nezavisnosti Kosova i stvaranja nepostojećeg kulturnog identiteta. Priština je optužena za manipulaciju, revizionizam i falsifikate istorije i kulture.

Ministarstvo kulture također je istaknulo da privremene institucije u Prištini nemaju namjeru rasvijetliti napade na srpske crkve, manastire, groblja i spomenike kulture, te nastavljaju s manipulacijama kako bi promovirali svoju agendu jednostrane nezavisnosti. Figure bronzanog jarca nikada nije čuvana ni izložena u Narodnom muzeju u Vranju, kako se tvrdi. Činjenica je da je srpsko kulturno nasljeđe na Kosovu i Metohiji godinama izloženo uništavanju i skrnavljenju kako bi se izbrisali tragovi srpskog nasljeđa.

Iz Narodnog muzeja u Vranju potvrđeno je da figura bronzanog jarca nikada nije bila dio njihove zbirke, te da teritorijalno nadležan muzej za takva arheološka otkrića bio je Narodni muzej u Prištini. Takve figurine neolitskog porijekla iz Kosova i Metohije nalaze se u zbirci Narodnog muzeja u Vranju iz legata etnologa i istoričara Tatomira Vukanovića. Dr. Aleksandar Bulatović tvrdi da figure nema u tom legatu te da je riječ o neistinitim informacijama.

Ovo nije prvi put da se figura bronzanog jarca povezuje s Vranjem. Prije 12 godina fotografija figure pojavila se u „Arheološkom vodiču Kosova“. Naučni savjetnik Arheološkog instituta tvrdi da je moguće da je netko namjerno ili slučajno pomiješao ovu figuru sa sličnom srnom od olova koja se čuva u Narodnom muzeju u Vranju. Olova srna potječe iz ranorimskog perioda i pronađena je u Moštanici kod Vranja.

Sveučilište u Beogradu je također odbacilo tvrdnje da se figura bronzanog jarca nalazi u Narodnom muzeju u Vranju te potvrdili da takav predmet nije bio dio njihove zbirke. Nažalost, ovaj pokušaj manipulacije i zloupotrebe kulturnog nasljeđa nije iznenađujuć s obzirom na povijest uništavanja srpskog kulturnog nasljeđa na Kosovu i Metohiji. Istina o odnosu Prištine prema kulturnom nasljeđu najbolje se ogleda u činjenici da je srpsko kulturno nasljeđe godinama izloženo skrnavljenju s ciljem brisanja tragova srpskog nasljeđa.

Treba ostati budan i kritičan prema svim informacijama koje dolaze iz tzv. Kosova i Metohije kako bi se spriječile manipulacije i zloupotrebe kulturnog nasljeđa. Važno je očuvati istinu i integritet kulturnog nasljeđa bez političkih manipulacija i lažnih tvrdnji.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: