U ORGANIZACIJI „NOVOSTI“ ODRŽAN „FORUM 02. ZELENA ENERGETIKA ZA ODRŽIVIJU BUDUĆNOST“

Milan Petrović avatar

Ambiciozan plan za proizvodnju gotovo polovice električne energije iz obnovljivih izvora do 2030. godine postavljen je kao cilj u Srbiji. Na nedavnom forumu „Zelena energetika – za održiviju budućnost“ u Botaničkoj bašti u Beogradu, predstavnici struke, državnih institucija i privrede slažu se da je ovo ostvarljiv plan. Profesor sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu ističe da korišćenje obnovljivih izvora energije povećava sigurnost snabdevanja zemlje sopstvenim energentima.

Obnovljivi izvori energije trenutno čine 5,9% ukupne energije, dok se u svetu 73% energije još uvek dobija iz fosilnih goriva. Evropa je premašila svoj plan za korišćenje obnovljivih izvora energije, a Srbija ima cilj da do 2030. godine smanji emisiju zagađujućih materija za 33,3%. Postavljanje solarnih panela u zemlji već se sprovodi, a projekti obnovljivih izvora energije moraju ispoštovati regulativu.

Zakonska regulativa je ključna za ostvarenje ovih ciljeva, a Vlada Srbije je usvojila Nacionalni energetski klimatski plan koji se fokusira na povećanje učešća OIE i energetske efikasnosti. Kroz subvencije i investicije, domaćinstva su već počela da koriste obnovljive izvore energije, smanjujući svoje račune za struju i grejanje. Uz planove za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, poput solarnih panela, Srbija se svrstava među zemlje koje žele postati energetski nezavisne.

Kompanije kao što je NIS također pridaju veliku važnost zelenom pravcu poslovanja. Kroz društveno odgovorne projekte, ove kompanije ulažu u ekološke inicijative i poboljšavaju ekološku sliku zemlje. Osim toga, konkursi poput onog koji je nedavno objavio NIS za finansiranje projekata solarnih panela u lokalnim samoupravama, dodatno podstiču korišćenje obnovljivih izvora energije.

Solarna energija postaje sve pristupačnija i ekonomski konkurentnija, što otvara nove mogućnosti za razvoj zemlje. U infrastrukturnom smislu, solarni paneli se postavljaju na različitim lokacijama, kao što su maloprodajni objekti, fabrike vode, i administrativne zgrade, kako bi se postigao cilj da 50% potrošnje NIS-a dolazi iz obnovljivih izvora energije do 2030. godine.

Ukupno, planovi za implementaciju obnovljivih izvora energije u Srbiji pokazuju da je zemlja posvećena održivom razvoju i zaštiti životne sredine. Kroz zakonsku regulativu, investicije kompanija i podršku države, Srbija stremi ka energetski nezavisnoj budućnosti sa većim učešćem obnovljivih izvora energije. Ova tranzicija donosi nove mogućnosti za razvoj i progres društva u skladu sa globalnim trendovima očuvanja prirode.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: