Rekonstrukcija Terazijskog tunela, koji je jedan od najprometnijih saobraćajnih objekata u Beogradu, mogla bi se desiti tokom ove godine jer je javno preduzeće „Putevi Beograd“ raspisalo tender za izradu projekta revitalizacije. Tunel, koji je otvoren 1970. godine, nikada nije dobio upotrebnu dozvolu, pa je neophodno da se dokumentacija obnovi i prolaz tunela „ozvaniči“.
Vrednost nabavke projekta je 35 miliona dinara, a ponude se mogu dostaviti do 1. februara. Prema tenderskoj dokumentaciji, potrebno je ispitati postojeće stanje tunela i izraditi izveštaj o njegovom stanju, zajedno sa tehničkom dokumentacijom za rekonstrukciju objekta. Takođe, neophodna je tehnička dokumentacija za ozakonjenje tunela.
Terazijski tunel je jedna od najprometnijih saobraćajnica u Beogradu, dugačak oko 250 metara, i predstavlja spoj centra grada i Brankovog mosta, kao i veza između Novog Beograda i Zemuna. Tunel su projektirali arhitekti Ljubomir Porfirović i Miloslav Vidaković.
Planovi za rekonstrukciju tunela nisu novi, jer već tokom sedamdesetih godina 20. veka postojao je plan izgradnje „dvostrukog tunela“ koji bi povezao Bulevar kralja Aleksandra i Brankov most, ali taj projekat nikada nije realizovan.
Tunel trenutno predstavlja veliki izazov za saobraćaj u Beogradu jer se početak i kraj godine konstantno suočavaju sa gužvama i problemima u ovom saobraćajnom objektu. Rekonstrukcija tunela će omogućiti poboljšanje uslova za vozače i pešake, kao i bolju povezanost glavnih gradskih područja. S obzirom na to da je Terazijski tunel jedna od ključnih saobraćajnica u Beogradu, ova rekonstrukcija je od velikog značaja za gradski saobraćajni sistem.
Očekuje se da će budući projektant temeljno analizirati trenutno stanje tunela i izraditi potrebnu dokumentaciju za rekonstrukciju. Izradom idejnog projekta uređenja, planira se poboljšanje kapaciteta i sigurnosti tunela, prilagođavanje novim tehničkim standardima, kao i postizanje uslova za dobijanje upotrebne dozvole.
Rekonstrukcija Terazijskog tunela će također doprineti i povećanju bezbednosti saobraćaja, jer će se kroz projekt revitalizacije rešiti i pitanje ozakonjenja objekta, što će omogućiti bolje uslove za sve učesnike u saobraćaju.
Očekuje se da će rekonstrukcija tunela trajati oko 210 dana od zaključenja ugovora, a kada se završi, olakšaće se i unaprediti saobraćaj u Beogradu, posebno u delu grada koji je povezan kroz Terazijski tunel.