U prva dva meseca ove godine rođeno pet beba više nego pre godinu dana

Milan Petrović avatar

Uprkos povećanju broja umrlih u prvom tromjesečju ove godine, broj novorođenih beba u Srbiji je također porastao u istom periodu. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u prva dva mjeseca ove godine rođeno je 10.088 djece, što je za petoro beba ili 0,1% više u odnosu na isti period prošle godine kada su rođene 10.083 bebe.

S druge strane, broj umrlih iznosio je 19.012 ljudi u januaru i februaru ove godine, što je za 975 ili 5,4% više u odnosu na iste mjesece prošle godine. Ovi podaci ukazuju na tendenciju smanjenja broja rođenih u odnosu na broj umrlih u Srbiji, što bi moglo imati dugoročne posljedice na društvo i gospodarstvo zemlje.

Rast broja umrlih može biti rezultat različitih čimbenika, uključujući starenje populacije, loše zdravstvene uvjete, loše životne navike i problem nedostatka medicinskih resursa u zemlji. Također, ekonomska situacija i socijalni faktori mogu imati utjecaj na povećanje smrtnosti u zemlji.

S druge strane, porast broja novorođenih može biti rezultat mjera koje su poduzete kako bi se potaknula natalitetna stopa u zemlji. Vlada Srbije može provoditi politike koje podržavaju mlade obitelji, kao što su subvencije za roditelje, doplatak za djecu, bolja dostupnost obrazovanja i zdravstvene zaštite za djecu, kao i podizanje svijesti o važnosti obiteljskog planiranja.

Iako su ovi podaci samo dio slike demografske situacije u Srbiji, oni mogu pružiti uvid u trendove i izazove s kojima se suočava zemlja. Važno je da vlasti i društvo kao cjelina prepoznaju važnost poticanja natalitetne stope i pružanja podrške mladim obiteljima kako bi osigurali održivost populacije i budućnost zemlje.

U Srbiji postoje različite inicijative i kampanje koje se provode kako bi se potaknula natalitetna stopa i podržale obitelji. Međutim, potrebno je kontinuirano ulaganje u obrazovanje, zdravstvo, socijalnu skrb i druge sektore kako bi se stvorili uvjeti za prosperitetno društvo i održivu budućnost za sve građane.

Demografska situacije u Srbiji je kompleksna i zahtijeva integrirani pristup koji uključuje suradnju svih relevantnih dionika, uključujući vlasti, akademsku zajednicu, nevladine organizacije i građane. Samo kroz zajednički napor može se postići pozitivan utjecaj na natalitetnu stopu i osigurati bolju budućnost za sve građane zemlje.

U zaključku, porast broja novorođenih u Srbiji u prva dva mjeseca ove godine može se smatrati pozitivnim znakom, ali istovremeno treba obratiti pažnju na povećanje broja umrlih i sveukupnu demografsku situaciju u zemlji. Važno je poduzeti konkretne korake kako bi se potaknula natalitetna stopa i osigurala održivost populacije u budućnosti.

Milan Petrović avatar