Sačuvani prepisi Dušanovog zakonika, njih 27, objavljeni su u reprezentativnoj ediciji Srpske akademije nauka i umetnosti, u šest tomova, odnosno sedam knjiga. Ovaj projekat je okončan posle 85 godina rada, a predsednik SANU Zoran Knežević je govorio o istorijatu objavljivanja ovih prepisa. Pripreme za štampu započele su još 1938. godine, a prva knjiga objavljena je 1975. godine. Nakon toga, rad Odbora je nastavljen, a posle objavljivanja treće knjige 1997. godine rad Odbora je zamro. Tek posle 2005. godine počela je priprema preostalih rukopisa za objavljivanje.
Dušanov zakonik ima izuzetan značaj za srpsku istoriju i kulturu od 14. do 18. veka. On je izvorna kodifikacija važećeg srpskog prava i simbol nekadašnje veličine srpske srednjovekovne države i dinastije Nemanjića. Originalni rukopis Dušanovog zakonika nije sačuvan, ali su njegovi prepisi od 14. do 18. veka izdavani više puta.
Prepisi Dušanovog zakonika su otkriveni u različitim riznicama, kao i u bibliotekama u Rusiji i Hrvatskoj. Ovaj zakonik sadrži mnoge važne termine koji su obrađeni u različitim prepisima. Akademija je objedinila ovaj leksikon i dovela ga u unutrašnju sistemsku vezu. Dušanov zakonik sadrži važne pojmove kao što su baština, vražda, zabel, izdava, ipotes, meroph, otrovnik, ćepalija, logotet, poklisar, prićija, pronija, sebar, trapeza i drugi. Otvoren je put za kritičko izdanje s celokupnim rečnikom rukopisne tradicije Dušanova zakonika.
Rukopisi Dušanovog zakonika su pronađeni u različitim bibliotekama širom Evrope. Sofijski rukopis je pronađen u Kratovu i čuva se u biblioteci u Sofiji. Hodoški, Šišatovački, Ravanički, Rakovački su u Narodnom muzeju u Pragu, a pet rukopisa iz 18. veka nalazi se u Biblioteci Matice srpske. Nekoliko prepisa čuva se u beogradskim riznicama: Baranjski u Univerzitetskoj biblioteci, Patrijaršijski u patrijaršijskoj biblioteci, Hopovski u zbirci Radoslava Grujića, Jagićev na Filološkom fakultetu.
Ovaj projekat objavljivanja prepisa Dušanovog zakonika svedoči o decenijama mukotrpnog rada više generacija pravnika, istoričara i lingvista. Ovaj zakonik ima važnost ne samo za srpsku istoriju, već i za evropsku pravnu i kulturnu tradiciju. Svim istraživačima, naučnicima i zaljubljenicima u srpsku istoriju i kulturu ovi prepisi pružaju dragocen uvid u prošlost i pravni sistem srednjovekovne Srbije.