Gradska biblioteka u Novom Sadu, kao druga po veličini javna biblioteka pozajmnog tipa u Srbiji, obeležava Svetski dan knjige i autorskih prava na poseban način. U cilju promocije čitanja i podrške autorima, biblioteka će omogućiti upis novih članova sa popustom od 50 odsto. Članarina za decu će iznositi 150 dinara, dok će odrasli plaćati 250 dinara za godišnju članarinu.
Osnovana je 1845. godine, a današnji oblik biblioteka ima od 1958. godine. Smeštena je u centralnoj zgradi u samom srcu starog jezgra grada, na Dunavskoj ulici broj 1, u zdanju koje je bilo zadužbina srpskih dobrotvora Anke i Arse Pajevića. Biblioteka se sastoji od mreže objekata u gradu i naseljenim mestima.
Gradska biblioteka u Novom Sadu aktivno koristi nove tehnologije u oblasti bibliotečko-informacionog poslovanja kako bi pružila kvalitetne usluge korisnicima. Poseduje štampane i elektronske resurse i funkcioniše kao informacioni, obrazovni i kulturni centar. Njen moto je „Čitajte. Učite. Stvarajte.“
Od 2013. godine, biblioteka se nalazi u okviru mreže Nacionalnih instituta za kulturu Evropske unije (EUNIC). Takođe, od 2021. godine, postala je članica Foruma slovenskih kultura i Mreže javnih biblioteka Evrope „Lighthouse Libraries“. Ovi programi omogućavaju biblioteci da aktivno učestvuje u razvoju informacionog društva i saradnji sa drugim kulturnim institucijama.
Svetski dan knjige i autorskih prava se obeležava svake godine 23. aprila širom sveta sa ciljem promocije knjiga, čitanja, i zaštite intelektualne svojine autora. Ovaj dan odabrano je kao dan obeležavanja jer su 23. aprila preminula dva poznata pisca, Miguel de Cervantes i William Shakespeare.
Obeležavanje ovog dana u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu ima za cilj da podstakne ljude svih uzrasta na čitanje i razvijanje ljubavi prema knjigama. Popust na članarinu je poseban način da se privuku novi članovi i omogući pristup književnosti širokoj publici.
Pored pozajmljivanja knjiga, Gradska biblioteka u Novom Sadu organizuje i različite kulturne i obrazovne programe za svoje članove. Tu spadaju književne večeri, tribine, promocije knjiga, radionice za decu i odrasle, kao i specijalni programi za promovisanje čitanja među mladima.
Knjige su važan deo kulturne baštine i obrazovanja, a Gradska biblioteka u Novom Sadu je tu da omogući pristup svima bez obzira na uzrast ili status. Ova institucija igra važnu ulogu u očuvanju i promociji pisane reči, te podsticanju kreativnosti i intelektualnog razvoja.
Pored pozajmljivanja knjiga, biblioteka pruža i mogućnost korišćenja računara, interneta, digitalnih baza podataka i drugih informacionih resursa. Ovim omogućava korisnicima da pristupe širokom spektru informacija i nastave sa učenjem i istraživanjem.
U savremenom digitalnom dobu, uloga biblioteka se menja i prilagođava novim tehnologijama i potrebama korisnika. Gradska biblioteka u Novom Sadu uspešno se prilagođava novim trendovima i nudi moderna rešenja za svoje korisnike.
Svetski dan knjige i autorskih prava je prilika da se istakne značaj čitanja, obrazovanja i kulturnog nasleđa koje knjige predstavljaju. Gradska biblioteka u Novom Sadu svojim aktivnostima doprinosi promociji knjiga i čitanja, te podstiče ljude da se aktivno uključe u ovaj važan deo kulturnog života.
Uz podršku biblioteke, mladi i stari mogu da uživaju u bogatom svetu književnosti, istražuju nove teme i ideje, te razvijaju svoje kreativne i intelektualne sposobnosti. Gradska biblioteka u Novom Sadu ostaje važan stub kulturnog života grada i mesto gde se susreću ljubitelji knjiga i pisane reči.