Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima podseća na ozbiljan problem koji se javlja širom sveta, uključujući i Srbiju. Prema podacima Ujedinjenih nacija, oko dva i po miliona ljudi u svetu su žrtve trgovine ljudima, a broj dece među žrtvama je u porastu. U Srbiji je u poslednje tri godine identifikovano 174 žrtve trgovine ljudima, ali se veruje da je taj broj zapravo mnogo veći.
Marija Vukašinović iz organizacije Astra ističe da svako može postati žrtva trgovine ljudima, te da se ovo zlo često dešava u našoj blizini. Ona takođe ističe da je broj prijava trgovine ljudima u porastu, ali da samo mali deo žrtava bude identifikovan. To ukazuje na rasprostranjenost ovog problema, pri čemu žrtve mogu biti izložene različitim oblicima zlostavljanja, uključujući i seksualnu i radnu eksploataciju.
Seksualna eksploatacija više nije najdominantniji oblik trgovine ljudima, već je najučestalija prinuda na prosjačenje, a zatim radna eksploatacija. Posebno je zabrinjavajuće što broj dece među žrtvama trgovine ljudima značajno raste, pri čemu je prosečna starost dece žrtava samo 12 godina.
Vukašinovićeva naglašava da je prevencija i edukacija ključna u borbi protiv trgovine ljudima. Potrebno je raditi na edukaciji svih građana, posebno najmlađih, kako bi se prepoznale žrtve i sprečilo dalje širenje ovog problema. Važno je imati mehanizme za adekvatno reagovanje i prijavljivanje slučajeva trgovine ljudima.
Apel je upućen svima da obrate pažnju na znakove trgovine ljudima u svojoj blizini i da budu spremni da prijave sumnjive situacije. Borba protiv trgovine ljudima zahteva zajednički napor celokupnog društva kako bi se zaštitili najranjiviji i spriječilo dalje širenje ovog ozbiljnog problema.
Ovaj dan posvećen borbi protiv trgovine ljudima treba da bude podsetnik na obavezu svakog pojedinca da se aktivno uključi u prevenciju, prepoznavanje i prijavljivanje slučajeva trgovine ljudima kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo dalje zlostavljanje.