Programska direktorica NALED-a Jelena Bojović izjavila je danas da u Srbiji postoji oko 2,1 milijun objekata koji nisu legalizirani te da se godišnje otprilike rješava oko 40.000 predmeta. Bojović je istaknula da je od 2015. godine do danas primijećen vrlo mali napredak u brzini rješavanja ovih predmeta te da bi za legalizaciju svih objekata bilo potrebno oko 40 godina, ako se tempo rješavanja ne ubrza. Najveći broj nelegalnih objekata nalazi se u Beogradu.
Neki od prijedloga koje NALED smatra dobrima za rješavanje ovog problema uključuju uspostavu centralizirane evidencije svih podnesenih zahtjeva za legalizaciju. Bojović je naglasila da ni sama država vjerojatno nema potpune informacije o broju nelegalnih objekata te zbog toga podržava uspostavu centralizirane evidencije koja bi obuhvatila podatke o svakom objektu, kako bi se napravila jasnija slika situacije.
Prema njenim riječima, nakon posljednjih izmjena zakona ukinut je rok za legalizaciju. Bojović smatra da postavljanje roka nije nužno jer proces legalizacije ovisi i o drugim faktorima, a ključna razlika između legalnog i nelegalnog objekta je u tome što nelegalni objekti ne mogu biti prometovani, priključeni na infrastrukturu ili stavljani pod hipoteku.
Bojović je naglasila da je važno upisati sve objekte i vlasnike tih objekata u katastar, bez obzira na to jesu li građeni sukladno urbanističkim planovima ili ne. Prema njenim riječima, ulazak ljudi u proces legalizacije je najčešće motiviran željom da si omoguće neometano korištenje vlastitog objekta.
NALED i dalje radi s lokalnim samoupravama kako bi pomogao u ubrzanju procesa legalizacije objekata te se zalaže za uspostavu centralizirane evidencije, kako bi se bolje razumjelo stanje i problemi na terenu. Potrebno je zajedničko djelovanje svih dionika kako bi se ovaj proces ubrzao i olakšao, te kako bi se smanjio broj nelegalnih objekata u Srbiji.