U Srbiji oko 2,1 milion nelegalnih objekata, godišnje se reši 40.000 predmeta

Milan Petrović avatar

Programska direktorka Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), Jelena Bojović, izjavila je danas da u Srbiji postoji oko 2,1 milion objekata koji nisu legalizovani. Svake godine se reši oko 40.000 predmeta vezanih za legalizaciju, što ukazuje na spor proces rešavanja ovog problema. Bojović je istakla da od 2015. godine do danas nije zabeležen značajan napredak u brzini rešavanja predmeta i da bi bilo potrebno oko 40 godina da se svi objekti legalizuju po trenutnom tempu.

NALED radi sa lokalnim samoupravama od 2020. godine kako bi procenili koliko predmeta one mogu da obrade godišnje i koliki je ukupan broj nerešenih slučajeva. Prema procenama ove organizacije, za legalizaciju svih 2 miliona objekata potrebno bi bilo oko 40 godina, što ukazuje na ozbiljan problem koji zahteva hitno rešavanje.

Legalizacija objekata je važna kako bi se stvorili bolji uslovi za građane i privrednike, ali trenutna situacija u Srbiji pokazuje da postoji veliki broj nelegalnih objekata koji čekaju na rešenje. Ovo pitanje zahteva koordinirane napore lokalnih i državnih institucija kako bi se osiguralo da se problem neregularnih objekata rešava efikasno i brzo.

Prema rečima Bojović, potrebno je raditi na unapređenju procedura i ubrzanju procesa legalizacije kako bi se smanjio broj nerešenih slučajeva i omogućilo građanima da legalizuju svoje nelegalne objekte. Takođe je istakla da je važno da lokalne samouprave imaju kapacitete da obrade veći broj predmeta svake godine kako bi se smanjio broj nerešenih slučajeva.

Ovo pitanje nije samo administrativne prirode, već ima i veliki uticaj na privredu i investicije u Srbiji. Nelegalni objekti stvaraju neizvesnost i otežavaju procese investiranja, što može negativno uticati na ekonomski razvoj zemlje. Zbog toga je neophodno aktivno raditi na rešavanju ovog problema i stvaranju boljih uslova za građane i privrednike.

Potrebno je da lokalne samouprave preuzmu veću odgovornost u rešavanju ovog problema i obezbede resurse i kapacitete potrebne za efikasno rešavanje predmeta vezanih za legalizaciju. Takođe je važno da državne institucije pruže podršku i saradnju kako bi se osiguralo da se proces legalizacije odvija brže i efikasnije.

Uvođenje novih tehnologija i digitalizacija procesa može dodatno ubrzati rešavanje predmeta vezanih za legalizaciju i olakšati postupak za građane. Takođe je važno da se unaprede zakonske regulative i procedure kako bi se osiguralo da legalizacija objekata bude transparentna i efikasna.

Nelegalni objekti su prisutni u svim delovima zemlje, ali je evidentno da su neka područja posebno pogođena ovim problemom. Hitno je potrebno rešiti ovaj problem kako bi se stvorili bolji uslovi za život i rad građana u Srbiji i omogućila stabilna i održiva ekonomin i privreda.

Zaključno, legalizacija objekata u Srbiji je aktuelan i ozbiljan problem koji zahteva hitno rešavanje. Potrebno je da lokalne samouprave i državne institucije preduzmu zajedničke korake kako bi se ubrzao proces legalizacije i stvorili bolji uslovi za građane i privrednike. Samo kroz saradnju i efikasno rešavanje problema možemo osigurati da Srbija napreduje ka prosperitetu i održivom razvoju.

Milan Petrović avatar