U Srbiji oko 2,1 miliona nelegalnih objekata- legalizovati

Milan Petrović avatar

U Srbiji se svake godine reši oko 40.000 neregularnih objekata, dok ih ukupno ima oko 2,1 milion, izjavila je programska direktorka NALED-a Jelena Bojović. Ona je istakla da nije primetila značajan napredak u brzini rešavanja ovih problema od 2015. godine do danas, te da bi za legalizaciju svih objekata bilo potrebno oko 40 godina taktu od 40.000 godišnje. Najveći problemi se javljaju u Beogradu, gde je najviše nelegalnih objekata.

Bojović je iznela nekoliko predloga za rešavanje ovog problema, među kojima je uspostavljanje centralizovane evidencije svih zahteva za legalizaciju. Ona je istakla da je ključna razlika između legalnog i nelegalnog objekta ta što nelegalni objekti ne mogu biti prometovani niti priključeni na infrastrukturu, niti mogu biti stavljani pod hipoteku.

NALED se zalaže za uspostavljanje centralizovane evidencije svih zahteva za legalizaciju radi veće efikasnosti u procesu rešavanja ovih problema. Bojović je naglasila da je javni interes da se svi objekti upišu u katastar i da se upiše vlasnik, bez obzira na to da li je objekat izgrađen u skladu sa urbanističkim planom ili ne. Nakon poslednjih izmena zakona, ukinut je rok za legalizaciju, a Bojović ističe da to možda nije ni bilo potrebno jer legalizacija zavisi od više faktora, a ne samo od samog podnosioca zahteva.

„Razlog ulaska ljudi u proces legalizacije je da bi sebi to omogućili“, zaključila je Bojović. NALED će nastaviti da radi na rešavanju ovog problema u saradnji sa lokalnim samoupravama kako bi se smanjio broj nelegalnih objekata u Srbiji i poboljšala situacija u ovoj oblasti.

Milan Petrović avatar