Srbija se trenutno suočava s ozbiljnim nedostatkom radne snage, što je počelo stvarati ogromne probleme za sve sektore privrede u zemlji. S druge strane, sve je manje mladih zainteresiranih za zanatska zanimanja, a ona se sve više popunjavaju ljudima iz azijskih zemalja.
Prema izjavi premijerke Srbije Ane Brnabić, nedostatak radne snage je trenutno najveći problem s kojim se suočava srpska privreda, a moguće rješenje bi mogla biti reforma obrazovanja. Nedostaju zanatski radnici poput auto-mehaničara, vodoinstalatera, tapetara, ali i programera koji će održavati web stranice tvrtki. Prema gruboj procjeni, nedostaje između 15.000 i 30.000 radnika.
Značajan nedostatak radne snage je evidentan u građevinskom sektoru, gdje nedostaje oko 60.000 radnika. Uvozi se radna snaga iz inozemstva kako bi se popunila prazna radna mjesta, a najviše se uvoze kuriri i dostavljači. Postoji nedostatak želje kod mladih da se školuju za zanate, jer su novije generacije više okrenute digitalnom sektoru, smatrajući tradicionalna zanimanja zastarjelima.
Prema procjenama, u Srbiji nedostaje i više od 6.000 kamiondžija, a glavni motiv za njihov odlazak u inozemstvo je veća plaća. Prosječna plata u distribuciji u Srbiji iznosi između 400 i 500 eura, dok je u inozemstvu čak do 2.000 eura neto.
U sektoru zanatskih poslova, plate su veće od prosječnih, krećući se uglavnom od 60.000 do 120.000 dinara. Na primjer, frizeri mogu zaraditi i do 1.500 eura, a pojedini dostavljači iz Beograda uspijevaju zaraditi i do 150.000 dinara mjesečno. Međutim, za to je potrebno raditi i po više od 10 sati dnevno. U drugim gradovima zarade padaju za polovicu. Sve u svemu, prema izjavama iz Građevinske komore Srbije, trenutno domaćim građevinskim firmama fali oko 60.000 radnika.
S obzirom na ozbiljan nedostatak radne snage u mnogim sektorima, važno je pronaći dugoročna rješenja kako bi se zaposlili radnici i popunila prazna radna mjesta. Reformirani obrazovni sustav može biti ključan u privlačenju mladih da se usmjere prema zanatskim zanimanjima, dok bi povećanje plaća i poboljšanje radnih uvjeta moglo pridonijeti zadržavanju radne snage u zemlji.
Stvaranje svijesti među mladima o potrebi za zanatima i ulaganje u njihovo obrazovanje bit će ključno za rješavanje trenutne situacije s nedostatkom radne snage u Srbiji. Potrebno je raditi na stvaranju atraktivnijih uvjeta za obavljanje zanatskih zanimanja kako bi mladi bili zainteresirani za ostanak i zapošljavanje u zemlji.