Berba voća i povrća u Srbiji je u punom jeku, ali domaćini se suočavaju s teškoćama u pronalaženju radnika. Trenutno, najviše beru Rumuni jagode i trešnje u okolini Beograda za dnevnicu od 45 evra. Malinari skupljaju sezonske radnike iz BiH, Albanije i Bugarske, dok će borovnice brati berači iz Bangladeša.
Domaćini se suočavaju s problemima u pronalaženju radne snage pošto je cena rada prošle godine iznosila od 3.000 do 3.500 dinara, a ove godine je teško naći radnike i za više novca. Trenutno trešnje beru Rumuni za dnevnicu od 45 evra ako žele da se sami hrane, a 40 evra ako domaćin obezbeđuje obroke. Malinari su spremni da plate 3.500 do 4.000 dinara, dok neki domaćini za nabranu gajbu daju 250 dinara.
Cena prve klase trešanja je 150 dinara za kilogram, dok je druga klasa upola niža. Malinari se spremaju za berbu koja će krenuti za dve do tri nedelje, a većina ih je obezbedila radnu snagu. Međutim, upozoravaju da se ne naseda na olaka obećanja o visokoj zaradi.
Mnogi se žale na zloupotrebe u oglasima za zapošljavanje sezonskih radnika, gde se obećavaju visoke dnevnice koje se kasnije ne isplaćuju. Postavlja se pitanje po kojoj ceni će se brati borovnica i ko će je brati, a dnevno su u opticaju nenormalno visoke cene za radnike.
Borovnica je voće koje se dobro kotira na tržištu, kako u Srbiji tako i inostranstvu, a ponajviše se izvozi u Nemačku, Holandiju i Britaniju. Berba ovog voća također zahtijeva radnike, a trenutno su zainteresirani i berači iz Bangladeša za ovu vrstu posla.
Sezonski radnici koji različito dolaze iz raznih zemalja, suočavaju se s različitim izazovima pri berbi voća i povrća u Srbiji. Mnogi se žale na nelojalne poslodavce, niske dnevnice i loše uvjete za rad. Stoga je važno podići svijest o pravima sezonskih radnika i osigurati poštene uvjete za rad na berbi voća i povrća.