U Centru atomsko-biološko-hemijske odbrane u Kruševcu ove nedelje se održava kurs „Detekcija, dozimetrija i zaštita od jonizujućeg zračenja“, koji pohađaju pripadnici oružanih snaga iz osam zemalja. Ministarstvo odbrane Srbije je saopštilo da se na kursu nalaze pripadnici vojski Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Grčke, Italije, Mađarske, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije i Španije. Cilj kursa je osposobiti polaznike za izvršavanje specifičnih zadataka u situacijama izloženosti jonizujućim zračenjima.
Tokom petodnevne obuke, polaznici će se usavršavati u korišćenju sredstava za detekciju i dozimetriju, tehnikama merenja i identifikacije izvora jonizujućih zračenja, proceni efekata zračenja na biološke sisteme i primeni osnovnih mera zaštite. Obuku realizuju sertifikovani instruktori iz Centra ABHO, kao i gostujući predavači iz Instituta za nuklearne nauke „Vinča“ i Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije. Ovaj kurs ima za cilj doprineti razmeni iskustava, unapređenju kapaciteta za obuku Vojske Srbije u ovoj oblasti, kao i jačanju vojno-vojne saradnje s partnerskim državama.
Jedan od ključnih aspekata kursa je razvoj sposobnosti za efikasno reagovanje u slučaju izloženosti jonizujućem zračenju. Pripadnici oružanih snaga moraju biti obučeni za prepoznavanje, merenje i identifikaciju izvora jonizujućeg zračenja, kao i za procenu potencijalnih efekata zračenja na ljude i okolinu. Kroz praktične vežbe, polaznici će sticati veštine potrebne za zaštitu sebe i drugih od negativnih posledica zračenja.
Srbija ima razvijene kapacitete u oblasti atomsko-biološko-hemijske odbrane, a Centar ABHO u Kruševcu je jedna od ključnih institucija za obuku i edukaciju vojnika u ovoj oblasti. Međunarodni kursevi poput ovog pružaju priliku za razmenu znanja i iskustava sa kolegama iz drugih zemalja, što doprinosi globalnoj bezbednosti i saradnji u oblasti odbrane od nuklearnih i radioloških pretnji.
Učesnici kursa dolaze iz različitih delova sveta, što omogućava širenje perspektiva i različitih pristupa u rešavanju problema vezanih za zaštitu od jonizujućeg zračenja. Kroz interakciju sa stranim kolegama, polaznici stiču nove veštine i znanja koja mogu primeniti u svojim vojnim jedinicama i doprineti efikasnijem reagovanju u slučaju vanrednih situacija.
Pored praktičnih veština, kurs „Detekcija, dozimetrija i zaštita od jonizujućeg zračenja“ takođe obuhvata teorijsku osnovu o karakteristikama jonizujućeg zračenja, njegovim efektima na ljudsko zdravlje i okolinu, kao i najboljim praksama za minimiziranje rizika od izloženosti. Polaznici će imati priliku da se upoznaju sa najnovijim tehnologijama i metodama za detekciju i procenu zračenja, što će im omogućiti efikasnije delovanje u realnim situacijama.
Srbija ima dugu tradiciju u oblasti zaštite od nuklearnih i radioloških pretnji, što je rezultat kontinuiranih ulaganja u obuku i opremanje vojske. Kroz saradnju sa međunarodnim partnerima i učešće u ovakvim kursevima, Srbija doprinosi globalnoj bezbednosti i solidarnosti u borbi protiv opasnosti koje proizilaze iz upotrebe nuklearnog i radiološkog oružja.
Na kraju kursa, polaznici će biti osposobljeni da prepoznaju, procene i reaguju na situacije izloženosti jonizujućem zračenju, čime će doprineti većoj bezbednosti svojih jedinica i zajednice. Obuka u oblasti detekcije, dozimetrije i zaštite od zračenja je od vitalnog značaja za vojne snage u savremenom svetu, gde su nuklearne i radiološke pretnje sveprisutne. Srbija, kao odgovorna članica međunarodne zajednice, nastavlja da ulaže u oblast atomsko-biološko-hemijske odbrane i obuku svojih vojnika kako bi bila spremna da se suoči sa potencijalnim pretnjama i situacijama vanrednog stanja.