Ministarstvo kulture Republike Srbije zajedno s Državnim arhivom Srbije nedavno je izdalo saopćenje koje upozorava međunarodnu i domaću javnost na nasilno odnošenje arhivske građe u Leposaviću koja pripada arhivskom fondu Republike Srbije. Kosovska policija, prema navodima, vrši nasilje nad kulturnim dobrom Republike Srbije.
U saopćenju se ističe da je arhivska građa uvijek bila predmet otimanja tijekom okupacija poput Prvog i Drugog svjetskog rata, te da ovaj nedavni čin podsjeća na takve vandalske postupke. Kada se arhivskom građom postupa izvan procedura koje predviđaju međunarodni arhivski standardi i zakoni, to se naziva pljačkom, zaključuje se u saopćenju.
Pripadnici Odeljenja za privredni kriminal uz asistenciju tzv. kosovske policije vrše pretres prostorija u kojima se nalazi trezor Narodne banke Srbije u Leposaviću. Pretres se obavlja po nalogu suda iz sjevernog dijela Kosovske Mitrovice. Sve što bude pronađeno, a od važnosti je za istragu, bit će zaplijenjeno, izjavili su iz policije.
Trezor Narodne banke Srbije smješten je u istom objektu gdje je nedavno bio Privremeni organ općine Leposavić, kojeg su pripadnici tzv. kosovske policije zatvorili 30. kolovoza. Prije nekoliko dana su odnijeli i računalnu opremu i dokumentaciju iz tog prostora.
Ovaj incident izazvao je reakcije ne samo u Srbiji već i širom svijeta, jer se radi o kršenju kulturne baštine i prava Republike Srbije. Po pisanju medija, ovo nije prvi put da se arhivska građa nedolično tretira, stoga se nadležni pozivaju da zaštite kulturnu baštinu i vrate ukradenu građu u Leposaviću.
Odnos između Srbije i Kosova uvijek je bio napet, a incidenti poput ovog samo pogoršavaju situaciju. Važno je da međunarodna zajednica reagira i osudi ovakva nasilna djela, te zahtijeva povratak ukradene arhivske građe.
Kulturna baština važan je dio identiteta jednog naroda, te je važno da se štiti od bilo kakvih oblika nasilja i zlostavljanja. Arhivska građa često je neprocjenjiva za proučavanje povijesti i kulture jedne zemlje, stoga je važno da se čuva i čuva se s poštovanjem i odgovornošću.
Srbija je više puta istaknula važnost očuvanja kulturne baštine i arhivske građe, te je oštro osudila svako nepoštivanje i kršenje njenih prava. Ovaj slučaj u Leposaviću nije samo pitanje arhivske građe, već i pitanje poštivanja međunarodnih standarda i zakona.
Kulturna baština nije samo dio prošlosti već i dio budućnosti, stoga je važno da se štiti i čuva za buduće generacije. Incidenti poput ovog samo pokazuju potrebu za jačom zakonskom i međunarodnom zaštitom kulturne baštine kako bi se spriječilo daljnje zlostavljanje i otimanje arhivske građe.
Nadamo se da će ovaj slučaj biti riješen na najbolji mogući način i da će se ukradena arhivska građa vratiti vlasnicima kako bi se sačuvala i istražila njena vrijednost. Kultura i nasljedstvo svake zemlje treba poštovati i čuvati kao najveće blago, te se nadati da će se ovakvi incidenti više neće ponavljati.