Evropska unija je saopštila da će Savet i dalje raspravljati o izveštaju visokog predstavnika Žozepa Borelja o ukidanju mera protiv Kosova i Metohije. EU je upozorila vlasti u Prištini da se uzdrže od jednostranih i nekoordiniranih koraka koji bi mogli eskalirati tenzije na Balkanu.
Mere protiv Prištine su uvedene kako bi se smirile tenzije na severu Kosova i Metohije nakon što su na lokalnim izborima izabrani albanski gradonačelnici u četiri srpske opštine. Srbi su bojkotovali ove izbore smatrajući ih nelegitimnim i nedemokratskim, posebno zbog upada specijalnih jedinica na sever KiM i hapšenja Srba. EU i dalje očekuje da se Kosovo bavi otvorenim pitanjima u dijalogu pod posredstvom EU kako bi se postigao mir i stabilnost na Balkanu.
Upravo zbog ovakvih političkih zbivanja i tenzija na Balkanu, proširenje Evropske unije na zemlje zapadnog Balkana ima ključnu ulogu u stabilizaciji regiona. Zapadni Balkan uključuje zemlje poput Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine te Kosova, te se članstvo ovih zemalja u EU smatra važnim korakom prema stvaranju mirnog i prosperitetnog regiona.
Srbija je zemlja koja je već godinama u procesu pristupanja EU i sa kojom EU nastavlja dijalog kako bi se postigao napredak u reformama, vladavini prava, borbi protiv korupcije i unapređenju ljudskih prava. Srbija je ključna za stabilnost i sigurnost na Balkanu i saradnja sa EU je od velike važnosti za obe strane.
Crna Gora je također zemlja sa statusom kandidata za članstvo u EU, koja je ušla u proces pristupanja 2010. godine. Crna Gora je već postigla određeni napredak u reformama, ali se suočava sa izazovima poput korupcije, organizovanog kriminala i nedostatka vladavine prava. Saradnja sa EU je presudna za dalji napredak zemlje i za stvaranje stabilnog i prosperitetnog okruženja.
Severna Makedonija je također zemlja koja se nalazi u procesu pristupanja EU, a postigla je značajan napredak u rešavanju sporova sa susedima, posebno Grčkom. Potpisivanjem Prespanskog sporazuma 2018. godine, Severna Makedonija je rešila dugogodišnji spor oko imena sa Grčkom, što je ključni korak ka daljem napretku u pristupnim pregovorima sa EU.
Albanija se također nalazi u procesu pristupanja EU, a reforme u oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije i unapređenja ljudskih prava su glavni prioriteti zemlje. Saradnja sa EU je od suštinskog značaja za Albaniju kako bi se stvorili uslovi za stabilnost, sigurnost i prosperitet u zemlji.
Bosna i Hercegovina je zemlja koja se također nalazi u procesu pristupanja EU, ali se suočava sa unutrašnjim političkim izazovima i sporovima koji otežavaju napredak u reformama. Situacija u Bosni i Hercegovini zahteva dodatnu podršku i angažman EU kako bi se prevazišli politički i ekonomski problemi.
Kosovo je također zemlja koja teži članstvu u EU, ali se suočava sa unutrašnjim političkim previranjima i sporovima sa Srbijom. Stabilizacija situacije na Balkanu zahteva rešavanje pitanja Kosova i Metohije kroz dijalog i saradnju sa EU.
Proširenje EU na zemlje zapadnog Balkana je ključno za stvaranje mirnog, stabilnog i prosperitetnog regiona na Balkanu. Saradnja sa zemljama zapadnog Balkana u procesu pristupanja EU je od suštinskog značaja za obe strane kako bi se postigao zajednički cilj – stabilan, siguran i prosperitetan Balkan u okviru Evropske unije.