Žiri za nagradu „Nikola Milošević“ u uži je izbor uvrstio devet knjiga koje se takmiče za titulu najbolje knjige u oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije. Među nominovanim delima su „Književnost u antropološkom svetlu“ Bojana Jovanovića, „Buntovnik s razlogom“ Ivana Negrišorca, „Ćutanje knjiga“ Boška Tomaševića, „Ogled o temelju etike“ Pavla Uljarevića, „Filozofija bezbednosti: nasuprot ontološkom konstruktivizmu“ Milenka Bodina, „Gordi i ponizni“ Jovana Popova, „U Makijavelijevom teatru“ Bojana Kovačevića, „Istorija helenske filozofije I i II“ Željka Kaluđerovića i „Političke ideologije: od istine do tiranije“ Bojana Vranića.
Nagrada „Nikola Milošević“ dodeljuje se za najbolje delo u oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije, a odluku o dobitniku doneće žiri na sledećoj sednici, zakazanoj za 13. januar. Pobednik će biti proglašen na javnom zasedanju u studiju Radio Beograda 2, uz direktni radijski prenos, a ceremonija uručenja nagrade planirana je za 10. februar.
Nagrada „Nikola Milošević“ nazvana je po istaknutom književnom kritičaru, pesniku i teoretičaru književnosti Nikoli Miloševiću, koji je bio jedan od osnivača Radio Beograda 2. Ova nagrada predstavlja priznanje za izvanredna dostignuća u oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije, te podršku i podsticaj za autore koji se bave ovim temama.
Svake godine, žiri za nagradu „Nikola Milošević“ bira najbolje delo iz oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije, koje se ističe po originalnosti, dubini i relevantnosti tema koje obrađuje. Nominovane knjige prolaze kroz rigorozan proces selekcije kako bi se odabrale one koje najbolje predstavljaju vrhunska dostignuća u ovim oblastima.
Devet knjiga koje su ušle u uži izbor za nagradu „Nikola Milošević“ pokrivaju različite teme i pristupe teoriji književnosti i umetnosti, estetici i filozofiji. Autori iza ovih dela istražuju različite aspekte ovih disciplina, nudeći nove perspektive i interpretacije koje doprinose širenju znanja i razumevanju ovih oblasti.
Bojan Jovanović, autor knjige „Književnost u antropološkom svetlu“, istražuje veze između književnosti i antropologije, dok Ivan Negrišorac u svom delu „Buntovnik s razlogom“ analizira koncept buntovništva kroz prizmu različitih filozofskih i književnih perspektiva. Boško Tomašević u knjizi „Ćutanje knjiga“ istražuje značaj knjiga i pisanja u savremenom društvu, dok Pavle Uljarević u delu „Ogled o temelju etike“ razmatra osnove etike iz filozofske perspektive.
Milenko Bodin se bavi filozofijom bezbednosti u knjizi „Filozofija bezbednosti: nasuprot ontološkom konstruktivizmu“, dok Jovan Popov u delu „Gordi i ponizni“ analizira koncepte hrabrosti i poniznosti kroz prizmu filozofije. Bojan Kovačević istražuje političku filozofiju u knjizi „U Makijavelijevom teatru“, dok Željko Kaluđerović u delu „Istorija helenske filozofije I i II“ pruža pregled istorije helenske filozofije kroz dva toma. Bojan Vranić se bavi političkim ideologijama u knjizi „Političke ideologije: od istine do tiranije“, istražujući različite političke teorije i ideologije kroz istoriju.
Svaka od nominovanih knjiga donosi novo svetlo na teme teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije, nudeći duboke uvide i analize koje podstiču razmišljanje i otvaraju nove horizonte u proučavanju ovih disciplina. Žiri za nagradu „Nikola Milošević“ imat će težak zadatak u odabiru pobednika, s obzirom na visok nivo kvaliteta i relevantnosti svih nominovanih dela.
Ceremonija proglašenja pobednika nagrade „Nikola Milošević“ biće prilika da se istaknu izuzetna dostignuća u oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije, te da se promovišu autori koji su posvetili svoje radove proučavanju ovih važnih tema. Nagrada „Nikola Milošević“ predstavlja ne samo priznanje za autore koji su se istakli u ovim oblastima, već i podsticaj za dalje istraživanje i stvaranje u oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije.