Na sedmom Regionalnom poslovnom forumu u Novom Sadu istaknuto je da nova poslovna partnerstva i produbljivanje postojeće saradnje između kompanija omogućuju nove investicije, otvaranje proizvodnih pogona i radnih mesta. Ovogodišnji forum okupio je oko 180 učesnika iz više od 20 zemalja sveta. Organizatori ove tradicionalne manifestacije su Skupština AP Vojvodine, Skupština evropskih regija (AER), pokrajinska Privredna komora, Razvojna agencija Vojvodine i Evropska mreža preduzetništva.
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković istakla je da je ubrzani ekonomski razvoj jedan od prioriteta vlade. Ona je naglasila da će se nastaviti sa ulaganjem u razvoj privrede i sprovođenjem podsticajnih mera kako bi se stvorio ambijent u kojem privrednici mogu efikasno ostvariti svoje poslovne interese. Novi Sad i Vojvodina prepoznati su kao poželjno poslovno okruženje, a podaci pokazuju da je vrednost spoljnotrgovinske razmene vojvođanskog agrara u prvih devet meseci ove godine iznosila 2,5 milijardi evra, što je za 12 procenata više nego u istom periodu prošle godine. Industrijska proizvodnja u Vojvodini takođe beleži rast od 1,8 odsto.
Pokrajinska vlada posebno je posvećena podršci u jačanju digitalne infrastrukture jer se smatra da primenom digitalizacije povećava konkurentnost i omogućuje poslovnoj zajednici da se bolje pripremi za buduće izazove u oblasti tehnologije. Predsednik Skupštine Vojvodine Balint Juhas istakao je da je ključ razvoja u trouglu znanja, koji čine obrazovanje, istraživanje i inovacije. Znanje i tehnologija trebaju biti primenjeni u praksi kako bi se stvorile ekonomske koristi i otvorila nova radna mesta.
Predsednik Privredne komore Vojvodine Vladimir Gak naglasio je da je Regionalni poslovni forum mnogo više od regionalnog, te da Skupštinu evropskih regija čini više od 150 regiona širom Evrope. Cilj ovog foruma je povezivanje privrede, regija i institucija, a jedan od rezultata tog povezivanja je susret predstavnika više od 100 kompanija. Na ovogodišnjem skupu fokus je bio na poljoprivredi i prehrambenoj industriji, metaloprerađivačkoj industriji, kao i na informacionim i komunikacionim tehnologijama.
Učesnici foruma imaju priliku da se direktno ili putem online platforme susretnu i razgovaraju o potencijalnim poslovnim partnerstvima i investicijama. Nova poslovna partnerstva mogu doneti nove investicije i otvoriti nova radna mesta, što će dalje doprineti ekonomskom razvoju Vojvodine i cele Srbije. Ovaj forum pruža mogućnost za razmenu iskustava, znanja i ideja, te za stvaranje novih poslovnih prilika koje će koristiti svim učesnicima.
U zaključku, Regionalni poslovni forum u Novom Sadu predstavlja važnu platformu za promociju poslovnih mogućnosti i razvoj privrede u Vojvodini i šire. Kroz nova poslovna partnerstva, investicije i razmenu znanja, očekuje se dalji ekonomski napredak i otvaranje novih perspektiva za poslovnu zajednicu. Sve u svemu, ova manifestacija ima veliki potencijal da doprinese jačanju privredne saradnje i unapređenju ekonomskih aktivnosti u regionu.